מחקר עדכני של חברת הייעוץ הגלובלי KPMG סקר כ-1,200 מנהלי משאבי אנוש מרחבי העולם, ובחן את מצב הענף בפתח שנת 2019. כשני-שליש מהנשאלים הסכימו כי תחום משאבי האנוש נמצא בעיצומה של ‘מהפכה דיגיטלית’ אשר משנה את פני הענף – הכוללת אימוץ גובר של כלים המאפשרים אוטומציה של תהליכים, כלי Analytics מתקדמים וכלים נוספים הממלאים מגוון רחב של מטרות מקצועיות, בשירות אנשי המש”א בארגון. אחד האפיקים המרכזיים אליהן חודר השימוש בכלים מבוססי דיגיטל, הינו אפיק גיוס העובדים והמיון של מועמדים פוטנציאליים.

ספקיות טכנולוגיה שונות מציעות תוכנות מדף או שירותים מבוססי ענן הניתנים לשימוש על-פי צורך, ומטרתם לסייע למנהלי משאבי האנוש לטייב ולייעל את תהליכי הגיוס והמיון של המועמדים הפוטנציאליים. האחראים על הגיוס הם הראשונים להודות שיש מקום להיעזר בטכנולוגיה, להתקדם הלאה, ואף לשבור פרדיגמות מיושנות בתהליך הגיוס. לראיה, בסקר אותו יזם אתר CareerBuilder האמריקאי, 74% ממנהלי משאבי האנוש הנסקרים הודו כי ביצעו בשנה האחרונה גיוסים לא-מוצלחים, של עובדים אשר בדיעבד התגלה כי אינם מוכשרים מספיק לתפקיד, אינם מספיק אמינים, או אינם מחויבים מספיק למקום העבודה. במקרה של גיוס לא מוצלח, הארגון תמיד מפסיד: עליו לספוג עלות של גיוס עובד חלופי, או גרוע מכך – להמשיך ולהעסיק עובד אשר אופיו ויכולותיו בבירור אינן מתאימים לתכולות התפקיד, מה שעשוי להוביל לאובדן הכנסות, פגיעה במוניטין הארגון, פגיעה במרקם החברתי בארגון, ועוד. 

“לפני כשנה חיפשנו 8 עובדים לצוות שירות לקוחות במוקד טלפוני ייחודי”, משתפת מנהלת משאבי אנוש באחד מגופי הבריאות הגדולים בישראל. “לאחר סינון ראשוני של קורות החיים שנשלחו אלינו, נשארנו עם מעל 230 מועמדים מתאימים. הבעיה הייתה שלמרות שמדובר בתפקיד התחלתי עם שכר יחסית נמוך, הצוות אליו היו מיועדים העובדים היה צוות שנגע בתחומים רגישים ביותר. כלומר, היינו חייבים לאתר עובדים שמצטיינים לא רק בשירות, אלא גם בהיבטים של אחראיות, דיסקרטיות, וחוסן נפשי. לצרכי איוש תפקידים אלו בלבד, החלטנו לרכוש מנוי זמני לתוכנה מקוונת בתחום מיון ואבחון מועמדים לעבודה. כ-70 מועמדים נבחרים הגיעו למשרדים שלנו, עברו ראיון אישי מהיר, ובאותה ההזדמנות התבקשו לשבת לחצי שעה ולענות על מערך אבחון ממוחשב שחלקיו הותאמו במיוחד למאפייני התפקיד המבוקש.

איך זה עובד ? הירשמו לקבלת דוח דוגמא שיישלח אליכם למייל:

בזכות השימוש במערכת האבחון הדיגיטלית, תוך 4 ימים איישנו בהצלחה את כל המשרות הפנויות. בחרנו את המועמדים שהרשימו אותנו בראיונות האישיים, אבל שהיו גם אלו שהמערכת ידעה להצביע עליהם בתור המועמדים המוכשרים והמתאימים ביותר לדרישות התפקיד שהגדרנו, בהיבטי אישיותם ורצינותם. בכנות, האבחון הדיגיטלי השתלב מצוין בתהליך הגיוס הקיים אצלנו. הכלי היה מאד נוח וקל לתפעול, הוא חסך לנו הרבה זמן וכאבי ראש, ובעיקר סייע לזהות את המועמדים שמתאימים לנו ביותר. אני יודעת את זה כי עברו מאז 11 חודשים, וכל שמונת העובדים שגייסנו עדיין בצוות, והם מתפקדים בהצלחה רבה".

הפתרון הדיגיטלי מתאים גם לארגונים קטנים יותר, בהם לא מועסק איש מקצוע מתחום משאבי האנוש. “רציתי לגייס אדריכל נוסף לצוות שלי”, מספר הבעלים של משרד אדריכלים קטן מחיפה: 

"אני מעסיק רק 4 עובדים, אני לא מתיימר להיות מבין גדול בבחירת עובדים - ומצד שני היה לי חשוב לא ליפול ולגייס אדם לא מתאים. בחירה שגויה בעובד משמעה הפסד ישיר של כסף מבחינתי, ואת זה אני יודע כי לצערי כבר נכוויתי בעבר. שמעתי על האפשרות להפנות מועמדים לאבחון דיגיטלי מהיר ומדויק, בדיעבד זה לא היה יקר - והביא לי הרבה ערך. האבחון לא בדק ידע מקצועי, אלא גישה לעבודה, ותכונות אופי כלליות כמו אסרטיביות ותושייה, מה שהיה מאד חשוב מבחינתי. קיבלתי דו"ח מפורט עם תוצאות כל המועמדים. את שתי המועמדות המומלצות ראיינתי, ומהן בחרתי. הטכנולוגיה פה הצילה אותי".

כפי שניתן להבין, מגמת השילוב של כלים דיגיטליים בתהליכי גיוס ומיון עובדים, צפויה להתגבר ולהתפתח בשנים הקרובות, תוך הצעת יותר אפשרויות ויותר ערך למעסיקים ולמרואיינים כאחד, ותוך פתיחות הולכת וגוברת לשימוש בכלים אלו. רצוי להכיר את התוכנות הזמינות בשוק, לעקוב אחר ההתפתחויות, ובעיקר לשמור על סקרנות וראש פתוח עם ההתוודעות לכלים החדשניים ביותר בתחום ה-HR Tech.

מחקרים שהוזכרו בכתבה kpmghrdrivedevskiller