נדמה כי העומס והאחריות המוטלים על כתפיהם של האחראים על גיוס עובדים בארגון, רק הולכים וגדלים עם הזמן. הדינמיות בדפוסי התעסוקה של בני דור Y, והגמישות לה נדרשים ארגונים רבים, מגדילים את מספר המועמדים המתמודדים על כל משרה פנויה.

מחקר שערכה לפני חודשים ספורים חברת Glassdoor האמריקאית בקרב מאות מנהלי HR מצא כי 76% מודים כי גיוס העובדים הטובים ביותר מהווה את האתגר הראשון במעלה מבחינתם. זהו אתגר גלובלי אשר בא לידי ביטוי גם בישראל: קיים לחץ למלא את התפקיד במהירות רבה, ערימת קורות החיים מצטברת במהירות, וגם לאחר סינון ראשוני עדיין יש עשרות מועמדים שנראים מתאימים. בחירה מהירה מדי עשויה להוביל לפספוס, ולעלות לארגון ביוקר. מנגד, התעכבות בתהליך הגיוס ודקדוק במאפייניו של כל מועמד ומועמד, לוקחים זמן רב ואף עשויים להיות יקרים מאד.

"מהמקום שלנו בשוק, אנו חשופים לתסכולים של מעסיקים רבים, ושל מנהלי ומנהלות הגיוס בפרט", מספר גילעד נוסבוים, סמנכ"ל מוצרים דיגיטליים, בחברת אדם מילא. ישנם מעסיקים שרוצים לאייש משרה אותה הם רואים כמשרת מפתח, בין אם בהיבט העסקי או בהיבט של האמינות והיושר של העובד המתקבל לתפקיד. הם לא יכולים להרשות לעצמם לפספס, אבל הם בסוף מפספסים - כי הם נופלים בין הכיסאות: הם לא יכולים להשקיע את הזמן והכסף הכרוך בתהליך אבחון מלא, הם לא יכולים "למשוך" את המועמדים עצמם יותר מדי זמן, הם טובעים בין עשרות רבות של מועמדים שנראים על פניו מתאימים, וכפועל יוצא הם בסוף מבצעים בחירה לא-מושכלת, מתוך לחץ - העיקר שהתפקיד יאויש".

איך זה עובד ? הירשמו לקבלת דוח דוגמא שיישלח אליכם למייל:

במחקר נוסף, מטעם הרשת החברתית המקצועית LinkedIn, נמצא כי כשני-שליש ממנהלי הגיוס כלל אינם מודדים את איכותם והצלחתם של הגיוסים שביצעו, ו-63% מהנשאלים אף העידו כי ארגונם עדיין אינו עושה מספיק שימוש בכלים טכנולוגיים, כחלק מתהליך גיוס העובדים. נתונים אלו מלמדים דווקא על מגמה של שינוי תודעתי בקרב אנשי המקצוע האמונים על הגיוס, ומכירים בכך ש-‘אפשר אחרת’.

לדברי נוסבוים,  בשנה האחרונה המעסיקים מודעים יותר לאתגרי הגיוס, וגם לכך שכיום קיימים בשוק פתרונות מבוססי טכנולוגיה אשר יכולים לשנות את המצב באופן משמעותי: “שילוב של תוכנות בתהליך מיון המועמדים לעבודה, היה בעבר משהו שנגיש רק לארגונים גדולים. התוכנות היו יקרות מאד, הן התמקדו במיון ראשוני בלבד, וגם התאפיינו בחוסר גמישות והתאמה לנישות ענפיות ספציפיות. כיום המצב שונה. מעסיקים ממדינות שונות בעולם יכולים להשתמש בתוכנה חיצונית, המסייעת במיון המועמדים בשלבים המתקדמים יותר. זה לא משנה אם מדובר בארגון המעסיק מאות עובדים, או במשרד קטן שמעסיק עובדים ספורים. מערכות אבחון כמו Veritas אשר זמינות בישראל, משנות את תהליך הגיוס מיסודו. מי שמתקדם ומשלב אמצעים של אבחון דיגיטלי, מסוגל לבדוק בצורה יעילה, מהירה וחסכונית עשרות ואפילו מאות עובדים, ולמצוא את העובדים הכי מתאימים והכי אמינים.

כלי אבחון דיגיטליים המשולבים בתהליך מיון המועמדים למשרה מייצגים במידה רבה חלק מעתיד תהליכי הגיוס, בעודם תורמים לצמצום תחלופת עובדים ולגיוס מיטבי של כוח האדם. ככלות הכל, כלים אלו מתאימים לא רק למעסיקים, אלא גם למנטליות של העובד העתידי – זה אשר שמע על המשרה באחד מערוצי דיגיטל, הגיש מועמדות בדיגיטל, ומתנהל בדיגיטל ביומיום שלו, בעודו מורגל לתהליכים מהירים ומדויקים.    

מחקרים שהוזכרו בכתבה talentlyft | ideal.com