img

אם אין אני לי

מאת: יעל הכהן, סטודנטית לתואר שני בפסיכולוגיה תעסוקתית במכללה האקדמית ת״א-יפו בטרום-התמחות במחלקת ייעוץ קריירה באדם מילא

מה באמת מומלץ לעשות כדי להתכונן לראיון עבודה

מעטים האנשים שזימון לראיון עבודה אינו גורם ללבם להחסיר פעימה, ולא בכדי – הסיטואציה חורצת הגורלות, שבה ינסו להציג עצמם באור החיובי ביותר אל מול שאלותיו הנוקבות של הפסיכולוג המראיין, אינה דומה לשום אינטראקציה טבעית המתקיימת מחוץ לחדר הראיון, ועל כן נתפסת כמאיימת במיוחד – עד כדי כך שאחת התוצאות הראשונות שעולה עם הקלדת מילות החיפוש ״איך לעבור״ בגוגל הינה ״איך לעבור ראיון עבודה״. הקלקה על אפשרות זו מולידה שלל עצות דוגמת ״חשוב לתכנן מראש מה תרצו להגיד בראיון העבודה ולא פחות חשוב איך תרצו להגיד את זה״, או ״מומלץ לאתר מראש שאלות נפוצות וליצור תשובות מעולות״. אך האם כל העצות הללו באמת יעילות, או שמא מסתתרות ביניהן כמה עצות אחיתופל? כדי לענות על השאלה יצרנו רשימה משלנו, בשאיפה לעזור לכם להבין מה מומלץ לעשות כדי להגיע לראיון מוכנים, אך לא מוכנים מדי.  

לחש נחש: כללי ״אל תעשו״

אל תניחו שמטרת הראיון היא להכשיל אתכם – גם אם שואלים אתכם שאלות קשות, גם אם האווירה מלחיצה לפרקים וגם אם אתם לא יכולים לחכות לצאת כבר מהחדר, נסו לשמור על גישה חיובית: בסופו של דבר אף אחד אינו נגדכם, והמראיין בהחלט מעוניין למצוא מועמדים מתאימים לאיוש המשרה. אל תכינו תשובות מראש – יש סיבה טובה לכך שלפסיכולוגים יצא שם של ״חופרים״: הסיכוי שהמראיין יסתפק בשאלה כללית אחת ולא יפצח בשורה של שאלות המשך הינו אפסי. מועמד שהכין מראש ״תצהיר״ שלמד בעל-פה עלול לענות תשובות המשך תמוהות ולא קשורות, שרק ידרבנו את המראיין לשאול שאלות נוספות, שיקשו עוד יותר על אותו מועמד להיחלץ מהבוץ שלתוכו שקע. הימנעו משימוש בססמאות – מעבר להיותה התשובה הקלישאתית ביותר לשאלה ״מה ניתן לשפר אצלך״, ״פרפקציוניזם״ היא גם תכונה שעלולה להעיד על נוקשות, קושי לשחרר ויחסי אנוש לא נעימים. ראו הוזהרתם.

ידע הוא כוח: כללי ״עשו״

הכירו את עצמכם – את הזמן שתחסכו בהימנעות מנסיונות לנחש מה בדיוק ישאלו אתכם בראיון, מומלץ להשקיע בהתבוננות פנימית. חישבו: אילו בחירות תעסוקתיות עשיתם עד כה? מה הסיבות לבחירות הללו? במה אתם יותר גאים ובמה פחות, ומדוע? מה מעניין אתכם ומה לא? מה מקדם אתכם ומה מעכב אתכם? מהן שאיפותיכם לעתיד? הכירו את הסיטואציה – הראיון הוא כלי אבחוני, שבו נשען המראיין על מידע המתקבל מהמרואיין כדי לקבוע את מידת התאמתו לתפקיד. זיכרו כי המראיין אינו כל יכול: כל המידע העומד לרשותו מגיע מכם. חיבור אותנטי בין התכנים הנאמרים לבין אופן הצגתם הוא תנאי בסיסי להצלחת הראיון, וגם פה – המודעות לערוצים השונים שבהם נמסר המידע יכולה להועיל מאוד. הכירו את עצמכם בסיטואציה – אילו היבטים של סיטואציית הראיון מדאיגים אתכם במיוחד? האם זו התחושה שבוחנים אתכם?האם העובדה שאינכם יודעים מה מצופה מכם? או אולי אינכם בטוחים שאתם מעוניינים בתפקיד שאליו אתם מתראיינים? עצם זיהוי החסמים הספציפיים שמקשים עליכם מהווה צעד ראשון בהתמודדות עמם. הכירו את התפקיד והארגון – חשוב לדעת לא רק מי אתם, אלא גם לאן אתם מגיעים. כך, למשל, אדם בעל אישיות פתוחה, סוערת ומשוחררת יתקשה לעבוד במשטרה או בשירות בתי הסוהר. לעומתו, אדם הזקוק ליציבות, סדר וביטחון יחוש לא בנוח בארגון סטארט-אפ צעיר ותזזיתי. במילים אחרות, שאלה חשובה לא פחות מהאם אתם מתאימים למשרה היא, האם בכלל המשרה מתאימה לכם? במידת האפשר, נסו לשוחח על נושאים אלה עם אדם קרוב. הרציונל מאחורי תרגיל זה הוא פשוט: ככל שתגבר מודעותכם לעצמכם, לסיטואציה ולתפקיד שאליו הנכם מתמיינים, כך יהיה תפקודכם במהלך הראיון מדוייק, נינוח ואותנטי יותר. ומכיוון שמטרת המראיין, בסופו של דבר, היא להכיר אתכם יותר טוב, תהיה זו גם הדרך הנכונה לגרום לו לחוש כי הצליח במשימתו.