img

ייעוץ קריירה - מה קורה בתהליך הייעוץ התעסוקתי במסגרת פרישה מצה"ל – חלק שני

סיפורי פרישה מצה"ל: מעברים מקריירה לקריירה

מרבית הפורשים מצה"ל משתחררים באמצע שנות הארבעים לחייהם. מדור פרישה של משרד הביטחון מציע חבילת פרישה הכוללת גם המלצה לפנות לייעוץ קריירה. מלכה מאיר, פסיכולוגית תעסוקתית מומחית ומדריכה בכירה באדם מילא, פורשת בפנינו סיפור מקרה מתוך חדר הייעוץ על ההתלבטויות בבחירת מקצוע לאחר הפרישה מצה"ל. מאמר זה הינו המשך ישיר למאמרה הקודם של מלכה מאיר, אשר פתח עבורנו צוהר לעולם הייעוץ התעסוקתי. אתי (שם בדוי) הגיעה עם משאלה מפורשת: "אני רוצה להמציא את עצמי מחדש", כך הצהירה. אתי, בראשיתו של העשור החמישי לחייה, היא אם חד הורית ל-3 ילדים בוגרים. אתי מגיעה לחדרי במהלכה של חופשת הפרישה. היא מבקשת למצוא עיסוק שיגרום לה יותר הנאה. "אני רוצה ליהנות מהעשייה. אני רוצה עיסוק שיאפשר לי להיות יותר עצמאית, להיות אדון לזמן שלי. אני רוצה עשייה שיש בה יותר חיות, פחות רוטינה. יש לי הרבה רעיונות והרבה חלומות. אני כאן כי אני רוצה להתייעץ, לחשוב בקול רם ולקבל כלים להמשך הדרך". ביה"ס התיכון סיפק לאתי מקצוע. בבית עודדו אותה לרכוש מקצוע, כך היה מקובל, והיא בחרה בהנהלת חשבונות. מקצוע שנחשב פעם ליוקרתי וזו הייתה המגמה הכי נחשבת בביה"ס בו למדה. ניהול חשבונות הפך להיות המקצוע הצבאי שלה. ביה"ס וצה"ל סיפקו לה ביטחון, וודאות, שכר בטוח ושיגרה ברוכה. לאחר גירושיה המשיכה אתי לשרת בנאמנות ולפרנס את ילדיה בכבוד. כאם חד הורית התמקדה בלהיות אם מסורה עוד יותר כשהילדים וצרכיהם היו ועד היום הינם בראש מעייניה. יחד עם זאת, אתי אומרת: "לא קפאתי במערכת, השקעתי גם בעצמי". היא למדה למצות את היכולות שלה, להתמודד עם שינויים, לעבוד בצוות, לעבור מתחום לתחום, להחליף תפקידים ולגוון. בתפקידה האחרון עשתה אתי שינוי גדול מאוד והגדילה ראש. המשיכה להיות מקצועית בתחומה אך התאפשר לה להיות גם מבין מקבלי ההחלטות, לעשות שינויים ולקחת חלק משמעותי בהטמעתם. בתום תפקיד זה פרשה אתי כשהיא חשה בשלה להשתחרר ולהיות אזרחית. במהלך הקריירה הצבאית שלה, למדה אתי על עצמה שהיא מסורה, אחראית, מוטיבציונית, בעלת יכולת התמדה ומוסר עבודה גבוה מאוד, בעלת ראש גדול ורצון להצליח.

מה הוא הרצון להצליח עבור אתי?

בשיחותינו בררנו מה זאת הצלחה עבורה? אתי אישה מעשית, קפדנית מאוד בעשייה שלה. היא הופתעה לגלות דרך שיחזור זיכרונות ילדות מוקדמים  שוודאות וביטחון הם המניעים המרכזיים שהכתיבו לה את תבנית חייה ואת הקריירה שלה. מתוך כך, על פניו, נראה שהחיפוש אחר עבודה יתמקד בעיקר סביב בניית קו"ח אטרקטיביים והכנה לראיונות עבודה. בנוסף, ראוי לציין שאתי מרשימה בהופעתה החיצונית: היא מטופחת מאוד, רהוטה בשיחה ונראית צעירה לגילה. אלו נתונים / יתרונות לא מבוטלים שהיא מביאה עמה, נוסף לקריירה מוצלחת וניסיון מקצועי עשיר. מאידך, אתי מעולם לא עשתה תואר אקדמי ואפילו קורס חשבי שכר ששקלה לקחת ושישדרג את נתוניה כמנהלת חשבונות טרם החליטה ללמוד. לא זו הדרך שבה היא רוצה ללכת. אתי רוצה להמציא את עצמה מחדש- למצוא דרך חדשה, להביא לידי ביטוי חלקים נוספים, שלא הביאה לידי ביטוי בקריירה שלה. אתי הבינה את מניעיה הפנימיים בבחירת מקצועה בסיבוב הראשון, וכן בבחירתה לשרת בצה"ל ובאופן שבו ניהלה את חייה עד היום. "אמנם לא ויתרתי על עצמי" הצהירה שוב, אך את הדגש שמה על נתינה לבית ולמשפחה. הדגש היה לשמור על קרקע בטוחה, משכורת קבועה ומסגרת עבודה בארגון גדול ויציב. כך הגדירה בעבר הצלחה. היום ההגדרה השתנתה, היום הצלחה שוות ערך ליותר חופש, יותר עצמאות והיכולת להיות אדון לעצמה כמו גם עשייה שונה. היום אתי יודעת שהיא תרשה לעצמה לקחת יותר סיכונים ולממש חלקים שהיו חבויים בתוכה. הבנת מניעיה בעבר אפשרה לה להתחבר לנטיות וצרכים שמקננים בה היום והיא חשה בשלה להתחיל לדבר עליהם ולעבד אותם. מהמקום הזה העלתה אתי כמה וכמה אפשרויות, רצונות וחלומות.

מבול של רעיונות, חלומות ומשאלות

עלו הרבה רעיונות בערבוביה – כשהייתה ילדה ניגנה, זוכרת שלמדה לקרא תווים לפני שלמדה לקרוא. בתיכון הנגינה נגנזה, אז חשה שמיצתה, אך בשנים האחרונות חשבה לעצמה, "כשאפרוש אחזור לנגן". היא העלתה רעיונות רבים הקשורים ליצירה ולאומנות כמו אפיית עוגיות, עיצוב חלונות ראווה, STYLING  וגם תחומים הקשורים להדרכה – הדרכת הורים, ייעוץ ארגוני והוראה וגם למכור ולשווק, למשל נדל"ן. אבל "כל אלו בדמיון" אמרה אתי והתעכבה יותר בנושא הנדל"ן, ראתה את עצמה עושה קורס נדל"ן. "הנושא מעניין אותי ואלו לא לימודים ממושכים". היא רוצה ללמוד, מוכנה לעשות קורסים ולהרחיב ידע אבל מיד הסתייגה מלימודים ממושכים לתואר אקדמי,  כמו ייעוץ ארגוני, הדרכת הורים וכד'. תוך שהיא חוזרת לעולם הנדל"ן ואנחנו מבררות יותר את אופי העיסוק וסגנן ההעסקה שאלתי האם שוקלת גם פתיחת עסק עצמאי. תוך כדי התלבטות לגבי רצונה / התאמתה לעבוד כעצמאית התברר שבשלב זה הוא משולב גם ברצונה  לסייע לביתה להשתלב בעולם העבודה. ביתה סיימה לימודי עצוב פנים. ואתי דמיינה את עצמה חוברת אליה. מיד העלתה גם רעיונות מעשיים כיצד תוכל לתרום לה בצבירת ניסיון ובד בבד תוכל לעשות גם קורס עצוב פנים קצר ומעשי בעצמה. חשתי שאנחנו עדיין בשלב הגישוש והבירור ושום דבר עוד לא מוכן להיסגר. קורס נדל"ן נתפס בעיני אתי כמאוד אטרקטיבי –"זה בחוץ, בתנועה, במפגש עם אנשים, צריך להיות מקצוען ולכן צריך ללמוד ולרכוש ידע וזה גם יוקרתי ועשוי לתגמל". זה הולם במידה רבה את רצונה של אתי להמציא את עצמה מחדש. אבל אתי הייתה ממוקדת בשלב זה בבדיקה ובהעלאת אפשרויות ועוד לא במימוש. למדתי שהצורך להיות מקצוענית / מומחית במה שהיא עושה הוא חיוני עבורה ועל כן הדגישה כי הוראת אפייה לא יהיה מספיק טוב גם אם תעשה קורסים. כך גם לגבי הדרכת הורים. כשחשבה על תחום זה עלה גם החשש מהתמודדות עם כאב ואמוציות של הורים וילדים. בשלב זה הזכירה אתי שעשתה בעבר קורס גישור שלב א'. שלב ב' עסק בגישור משפחה והיא כהגדרתה "לא רוצה להיות כל היום במקום של מדון". לחילופין, הצעתי לשקול קורס הנחיית קבוצות כשהיא העלתה מיד את הרעיון לעבוד עם נשים ממקום של ראייה חיובית – מהמקום של איך לשמור על שלום בית. בנקודה זו ניסינו לדרג שוב את סדרי החשיבות שלה. איפה היא רוצה לראות את עצמה. סיכמנו ביחד – היא רוצה לעסוק בתחום אטרקטיבי שיעניין אותה, אבל הוסיפה והדגישה שחשוב לה מאוד גם להתלבש יפה, גם לעשות משהו חשוב שיש בו אחראיות אישית וגם עשייה שבה הפוקוס הוא עליה. לצד הנדל"ן, ההדרכה והעיצוב הצעתי לאתי לשקול תחום נוסף, שנשמע לה מאוד אטרקטיבי – הסברה- דוברות ויח"צ.

סוף דבר

לאחר שלוש שיחות מרתקות ואינטנסיביות יצאה אתי לדרכה. היא חשה שעשתה כברת דרך, חשה שהחלטתה להגיע לתהליך הייעוץ הייתה נכונה עבורה. טרם פרידתנו ביטאה רצון להגדיר ביתר בהירות את השלב הבא. היא הייתה זקוקה לתוכנית יותר קונקרטית וכך הגענו להחלטת ביניים – אתי החליטה להתחיל בלימודים: לעשות קורס נדל"ן וקורס דוברות. היא עדין לא הייתה יכולה לקבל החלטה לגבי העיסוק בנדל"ן, לעומת זאת הביעה התלהבות רבה להתחיל לחפש עבודה בארגון גדול, כשההעדפה שלה היא לעבוד בחברת בנייה גדולה. שם יוכלו להשתלב מרב יכולותיה ושם תוכל להגשים את חלומה ולהמציא את עצמה מחדש. *אם גם אתם מתלבטים בנוגע לשינוי קריירה, אנו מזמינים אתכם להתייעץ על כך עם המומחים שלנו.