img

כואב אבל פחות

אנשים רבים מגיעים בשלב כזה או אחר של חייהם המקצועיים לנקודה בה הם נדרשים לבצע שינוי בקריירה. מצבים דוגמת שינוי תפקיד, שינוי מקום עבודה, רצון למיצוי מיומנויות נוספות או התנסות בניהול, מצביעים על שינוי אקטיבי בקריירה אותו יוזם העובד עצמו. אולם מה קורה כאשר הצורך בשינוי אינו מגיע מצד העובד?

*נכתב על ידי נאוה הורן

כחלק מהפעילות הענפה והמגוונת של מכון אדם-מילא, אנו משקיעים רבות גם בליווי וייעוץ תהליכי שינויי קריירה. אף כתבנו על כך פוסט בבלוג שלנו – שינוי קריירה באמצע החיים (מאת טל קומרצ'רו). כאשר השינוי בקריירה מחויב בשל תהליך פיטורים, העניין עשוי להיות קשה יותר.

פנייה מהירה לקבלת סיוע וייעוץ עשויה להבדיל בין תקופה מתסכלת ומלחיצה, לתקופה של גילוי עצמי, התחזקות ומציאת מסגרת תעסוקתית הולמת ומתגמלת. כאשר אני פוגשת לקוחות שפנו אלינו לליווי בתהליך ההתארגנות מחדש לאחר פיטורים ושומעת מהם כי כעת טוב להם וכי הפיטורים התבררו לבסוף כ"דבר הכי טוב שקרה להם" – אני יודעת שגם אנחנו, יועצי אדם-מילא, הצלחנו במשימה.

מציאות חדשה בסביבה לא מוכרת

פיטורין הוא אחד האירועים הדרמטיים בחיי אדם. ההתמודדות נעשית במספר מישורים בו זמנית: עזיבת מקום העבודה (על הסטטוס המקצועי והחברתי הנלווה לה); התמודדות עם מציאות כלכלית שונה ולוחצת; תחושת חוסר התמצאות בזירות חיפושי העבודה; וגם, הפנאי שפתאום משתלט על סדר היום ויכול גם הוא להיות איום במקום ברכה.

לכן, שירותי ייעוץ וליווי למפוטרים של אדם-מילא מעניקים כלים להתמודדות עם כל האספקטים של המצב החדש. השירות ניתן על ידי אנשי הצוות של היחידה – יועצים ופסיכולוגים תעסוקתיים – המעניקים סיוע מקיף, הן בהיבט הרגשי והן בהיבט האופרטיבי.

התהליך נערך בשילוב מפגשי תמיכה, ייעוץ וליווי בשלב חיפוש העבודה. כמו בשינוי קריירה בו אנו מניחים כי אדם יכול תמיד לעשות דברים נוספים, גם כאן עלינו לסייע ולתת למפוטר הטרי את הכלים לחפש אותם. לשיטתנו, פנייה מוקדמת לייעוץ בסמוך ככל הניתן למועד סיום ההתקשרות עם מקום העבודה הקודם תסייע לתהליך להיות תכליתי, ענייני ובעל מהלך הסתגלות קצר.

מעבר להתמודדות עם נושאים אישיים ומשפחתיים, מציאת עבודה חדשה בתהליך השינוי דורשת התארגנות אישית הכוללת שכלול ופיתוח מיומנויות. גם חיפוש העבודה עצמו הוא תהליך שניתן לשפרו. אנו מסייעים במישורים רבים דוגמת כתיבת קורות חיים, בניית אסטרטגיית חיפוש עבודה, הכנה לראיונות עבודה (כולל סימולציה) וביצוע משובים לאחריהם.

כאנשי מקצוע אנו זוכרים היטב כי כל מפוטר הוא אדם בפני עצמו. עליו להתמודד עם סיטואציות במישור האישי, הזוגי, הכלכלי והמשפחתי. כל אחד מגיב אחרת לפי דפוסי התנהגות אישיים. יש הנוטים יותר לדיכאון, לפגיעה בערך העצמי, ברצון להסתגר, ועוד.

רכבת הרים רגשית

על פי רוב, אדם שפוטר מעבודתו מגיע אלינו לשיחת הייעוץ הראשונה עם מכלול תחושות דוגמת כעס, בלבול וביטחון עצמי ירוד. כאשר מדובר על עובד בכיר, התחושה עשויה להיות קשה עוד יותר – מדובר על אדם המורגל לסביבת לחץ, לאינטנסיביות ולתחושת נחיצות, ופתאום – דממה. הוא לא נדרש עוד ו"השיירה עוברת".

גם עובד זוטר מרגיש רע – הוא נפרד בבת אחת מהמקום, מהכותרת, מהאנשים ומהחברים סביבו, מיצירת תועלת, מהשירות ועוד. לא בכדי, לעיתים תהליך של פיטורים מדומה לתחושת אבל או דחייה.

גם אלה שרצו בשינוי או שלא היו מרוצים ממקום עבודתם עשויים לחוות תחושות קשות, בעיקר בשל התזמון שאינו בשליטתם או בשל תחושת חוסר האונים. לפתע המעסיק אמר להם "עד כאן". אלו חוויות ותחושות שאינן קלות.

תהליך הליווי והייעוץ האישי מורכב מ-3-8 פגישות. התהליך מתחיל בפגישת ההיכרות, בה יזוהו הצרכים הספציפיים ויבוצע תיאום הציפיות. לאחר הפגישה יגובשו הנושאים בהם יתמקד התהליך שיכלול אחד או יותר מהנושאים הבאים: ליווי בתהליך חיפוש העבודה, הנעה לגישה אקטיבית, שכלול ופיתוח מיומנויות החיפוש והמכירה העצמית.

מתחילים ברגישות, ממשיכים ביעילות

בפן הרגשי (הדורש התמקדות טרם התחלת חיפוש העבודה), יתכן ונחזור למעברים ושינויים שהתרחשו בעבר, לאו דווקא במישור התעסוקתי. על מנת לשפר את חוויית תקופת המעבר הנוכחית, נחפש נקודות וצמתים בחיים ונדבר על סגנון ההתמודדות של העובד בתקופות אלו.

בפן המעשי נתכנן את תקופת המעבר בעיקר סביב הצורך לנהל את הזמן הפנוי. נלמד ליצור סדר יום שיכלול גם את חיפוש המשרה הבאה וגם תחביבים, פעילות ספורט ופנאי. ניהול שגרת היום במציאות החדשה הוא אחד המפתחות להחזרת חוויות השליטה והמסוגלות שנפגעות תמיד במידה זו או אחרת בעקבות פיטורים.

בנוסף, מטרת הייעוץ והליווי היא להחזיר את תחושת החוסן ויכולת העמידה מול הסביבה האישית והמקצועית. הכוונה היא למנוע הסתגרות, להמשיך להיפגש עם אנשים ולדבר על הפיטורים. בימינו, היכולת למצוא עבודה חדשה עוברת גם (אם לא בעיקר) דרך חברים ומכרים. בתקופת חיפוש העבודה, הנט-וורקינג צריך להיות בשיאו, שהרי כל מפגש אקראי הוא הזדמנות – כל חבר, מכר, בן-דוד או שכן יכולים לקשר למשרה הבאה.

התהליך כולל כמובן התייחסות נרחבת לחיפוש העבודה עצמו. אך לפני כן נשלח את הנועץ לביצוע מספר תהליכי בדיקה פנימיים – איפה הוא "תוקע" את עצמו? באיזו צורה הוא מציג את עצמו מול הסביבה? באילו חלקים הוא טוב ובאילו פחות?

עם בוא הפיטורים, רבים חושבים כי הגיע זמנם לפתוח עסק עצמאי משלהם. אנחנו מסייעים להם לבדוק האם הם בכלל מתאימים לכך, האם יש להם המשאבים הדרושים או האם הם מסוגלים להתמיד.

באופן כללי, התהליך הוא רגשי בראשיתו ואופרטיבי בהמשך. אנו לא מתיימרים למצוא עבודה חדשה למפוטר אלא ללוות אותו ולסייע לו בתהליך חיפוש העבודה. בהצלחה.