img

"לא יודע מה ללמוד" – נשמע מוכר?

סיימתם צבא, חזרתם מהטיול הגדול שעשיתם, ועכשיו אתם מנסים להחליט – האם ללמוד מה שמושך ושמעניין אתכם, או שאולי כדאי ללמוד מקצוע מבוקש, כדי שתוכלו להתקבל למקום עבודה מכובד, להתפרנס כראוי וליהנות מרמת איכות חיים גבוהה וללא דאגות וחששות לעתידכם הכלכלי. אכן מדובר בהתלבטות לא פשוטה, עם השלכות גורליות. על מנת לעזור לכם לקבל החלטה, הכנו לכם מאמר שמרכז כמה מהגורמים המרכזיים שכדאי לכם לקחת בחשבון.

מסלולי לימוד

עולם התעסוקה משתנה לנגד עיננו. בעידן בו שוק העבודה הופך דינמי ומשתנה לעתים תכופות, חשוב לשים את האצבע על הדופק ולהכיר במגמות העתידיות הצפויים להגיע. מקצועות ישנים נעלמים, ומקצועות חדשים נולדים המותאמים לרוח התקופה. מגמות אלה יוצרות תפקידים חדשים ודרישה גוברת להכשרת אנשי מקצוע בזמן קצר יחסית, רבים טועים לחשוב כי ניתן להגיע לתפקידי מפתח רק באמצעות תואר אקדמי רלוונטי, אך למעשה קיימים לא מעט מקצועות הדורשים לימודי תעודה או הכשרה מקצועית יחסית קצרה. התעודה מעידה כי צברתם את הידע (ולפעמים גם את הניסיון) הנדרש לצורך עיסוק במקצוע מסוים. יחד עם זאת, חשוב לציין שישנם גם לא מעט מקצועות שמחייבים שיהיה לכם תואר, ולפעמים אפילו תואר שני ושלישי, כדי שתוכלו לעסוק בהם – למשל רפואה או פסיכולוגיה. בנוסף, לעיתים קרובות תואר אקדמי מהווה חלק מדרישות הסף, ויכול לפתוח לכם את הדלת לקידום והתפתחות בתוך ארגון.  כמו כן, התואר עצמו "מלמד אותך כיצד לחשוב" ולהפעיל חשיבה ביקורתית הנחוצים לתפקידי ניהול רוחביים. קיים מבחר גדול של מסלולי לימודים. בהתאם למקצוע או לתחום שבו תבחרו, תוכלו להחליט מהו המסלול שמתאים עבורכם: יש מי שיתחבר ללימודים בשעות הערב, ויש מי שיעדיף לימודי בוקר, יש מי שיעדיף לעבור מספר סדנאות או קורסים ולהוציא תעודה, ואחרים יעדיפו לימודים אקדמיים לאורך שנים, כדי לעסוק בתחום מסוים.

מה ללמוד?

אם פעם טווח המקצועות היה מאוד מצומצם ודל, הרי שהיום הוא כמעט אינסופי. אם בעבר הדרך להצלחה היתה פשוט לבחור לימודי רפואה או משפטים, הרי שכיום השוק כבר רווי, וצריך למצוא נישות אחרות להתמקד בהן או לחלופין – לבחור פשוט באחד המקצועות שמעניינים אתכם, ומשם לפתח את מסלול הקריירה המדויק ליכולתכם, נטיותיכם התעסוקתיות ולתכונות האישיות שלכם.   לא קל לבחור מה ללמוד כדי שהמקצוע שלכם יהיה תמיד מבוקש בשוק העבודה. אנחנו חיים בעידן דינמי ומשרות חדשות במגוון תחומים צצות בלוח המודעות לעתים קרובות. תחשבו על זה – רק לפני עשור לא היה ניתן למצוא מודעות שמחפשות מנהלי מדיה חברתית או עובדים בתחום הביג דאטה. אך נכון להיום, בשנת 2017, נראה שמודעות בתחומים אלה מאוד נפוצות. עם זאת, יכול להיות שבעוד עשור או אפילו כמה שנים בודדות, מקצועות אלה ייעלמו מהשוק, כי אולי דברים ייעשו באופן אחר ויכול להיות שיצוצו מקצועות חדשים, שאנחנו עדיין לא יכולים אפילו לשער מה הם יהיו. על כן, בחירת מקצוע הינו אירוע מתמשך המלווה אותנו לאורך חיינו התעסוקתיים. הבחירה הראשונה הינה משמעותית משום שהיא מהווה בסיס להמשך התפתחותנו התעסוקתית אך אינה פותרת אותנו מהדיאלוג המתמשך עם עצמנו סביב שאלות הקשורות לזהות המקצועית שלנו.

שאלון התאמה מה ללמוד

בחירת תחום לימודים ומקצוע היא בחירה משמעותית בעלת  השפעה נרחבת על חיינו, ולא פעם עולות השאלות האם "ללכת" על מקצוע שמעניין אותנו או לבחור במקצוע שיהיה תמיד רלבנטי ויאפשר לנו להתפרנס כראוי ולמצוא בו עבודה.   חשוב לא רק למצוא מקצוע שיהיה מבוקש, אלא גם לדעת שהוא מתאים למי שאנחנו – אם למשל בחרתם במקצוע שדורש תמיד לראות את הפרטים הקטנים, אבל אתם טובים יותר בלראות את התמונה המלאה, כנראה שהמקצוע הזה לא מתאים לכם.   אחת האפשרויות לדעת מה כן יתאים לכם היא לעבור תהליך ייעוץ מקצועי  וממוקד עם הפסיכולוגים התעסוקתיים שלנו, שיאפשר לכם לערוך הכרות מעמיקה ורחבה עם עצמכם בו תוכלו לזהות את תחומי העניין שלכם, הערכים, הכשרים והנטיות התעסוקתיות. התהליך כולל שיחות אישיות עם יועץ תעסוקתי, יום מבדקים מקיף שבו נבחן את מאפייני האישיות, היכולות והכישורים שלכם ונבדוק מהם הנטיות וההעדפות המקצועיות שלכם.   בתהליך הייעוץ תחשפו גם אל מערכת iAM Career - מנוע חיפוש לקריירה ומסלולי לימוד - מוצר פורץ דרך וחדשני, שמרכז את כל המידע במקום אחד. מערכת iAM Career היא מערכת ממוחשבת חדשנית מתקדמת, המסייעת באיתור מידע על מקצועות ומסלולי לימודים ומיועדת לכל מי שמתכנן ללמוד או לרכוש מקצוע.   השימוש במערכת iAM Career תאפשר לכם להכיר את עצמכם יותר מקרוב, לזהות את תחומי העניין, הכישורים והיכולות שלכם ולקרב אתכם צעד אחד נוסף אל עבר בחירת המקצוע הנכון עבורכם. המערכת כוללת שאלוני דיווח עצמי להערכת נטיות מקצועיות, תיאורי מקצוע ומידע מקיף על מקצועות ועל מסלולי הכשרה ולימוד בארץ.   לאדם מילא יש את כל הכלים על מנת לעזור לכם לקבל החלטה ולבחור נכון. לפרטים ולתיאום פגישת ייעוץ צרו עמנו קשר.