img

ליווי פיטורין ו-Outplacement – מדריך למפוטר הטרי

גלית רובינשטיין* יונתן (שם בדוי), מהנדס מנוסה ומוכשר, הגיע אליי דרך חברת היי טק שרכשה שירותי Outplacement בעבורו בעת שנאלצו להיפרד ממנו לפני כמה שבועות. הוא הגיע לייעוץ סקפטי מעט עם תחושה שאין לנו כל כך מה לתרום לו וכי הוא "כבר יודע מה לעשות" בתהליך חיפוש העבודה. בתקופה כזאת, בה שגרת החיים נקטעת לפתע, מתעוררות תחושות רבות הנעות בין כעס, הלם ותסכול לבין תחושה של הקלה ושמחה מול החופש לבחור מסלול חדש. לרוב, פסק זמן כזה, אם מנוהל נכון ומלווה על ידי אנשי מקצוע, יכול להוות קרש קפיצה ליעד הבא בקריירה. בפוסט זה אעביר כמה טיפים להתמודדות בתקופה זאת למפוטר הטרי.

שאלות רבות עולות סביב מצב של חוסר ודאות – הזדמנות חדשה באופק?

בהזדמנות כזו עולות שאלות, כמו מהם יעדי בטווח הרחוק? איך אגיע לשם? האם אני מסוגל לכך? האם זה הכיוון הנכון? מה יקרה עם המצב בשוק העבודה? מה חשוב לי? על מה איני מוותר? באילו יכולות אני רוצה להשתמש? ממה אני רוצה להימנע? למעשה אנו מקיימים דו-שיח נוקב ביננו לבין עצמנו, בעזרתו אנו רוצים לנצל באופן אופטימלי את כישורינו, יכולתנו והמיומנויות שלנו. חשוב לנו להשקיע בעצמנו על מנת ש"ערכנו" בשוק יישמר ואפילו יעלה אם אפשר. לצורך כך עלינו להכיר היטב מצד אחד את כישורינו, אישיותנו, העדפותינו ושאיפותינו. מצד שני, לדעת מה מצב התעסוקה בתחומים הללו והיכן אפשר למצוא את התפקיד הרצוי. תהליך חיפוש העבודה עשוי להיות תהליך ארוך, לא פעם מתסכל ונדרשת בו מידה רבה של סבלנות. כמו שצוין כבר, במצב הנוכחי של שוק העבודה, עשויה להידרש מידה גבוהה ביותר של סבלנות. אולם ככל שנהיה מחויבים לתהליך, ככל שמטרותינו התעסוקתיות יהיו מוגדרות וברורות יותר כך נוכל להתמקד יותר באיסוף מידע ובחיפוש אחר מקום עבודה רצוי, ובסופו של דבר למצוא עבודה בצורה יעילה יותר. זכור כי אין זו עבודה קלה ואין בה תוצאות מהירות. על מנת למצוא עבודה מספקת יש "להתעסק" בזה כל ימות השבוע. אם במעבר על אתרי דרושים, עיון בעיתונים כלכליים ומקצועיים, שיחות טלפון, חיפוש באינטרנט, יצירת קשרים עם אנשי מפתח, כתיבת מכתבים, שליחת קורות חיים וראיונות.

שלב ראשון: שפר קורות חיים

קורות החיים הם כרטיס ביקור אישי שתפקידו להביא אותך לריאיון עבודה. הם צריכים למשוך את תשומת לב הקורא, להרשים, לעורר סקרנות והחשוב ביותר, להזמין תגובה. קורות חיים הם כלי שיווקי, שתפקידו "למכור" אותך. הם "נייר מדבר" היוצר את ההתרשמות הראשונית לגביך ואם זה נעשה היטב היא לא תהיה היחידה והאחרונה. קורות חיים צריכים להעביר מידע מובנה ומהימן על המיומנויות והאפיונים שהמעסיק מחפש. על כן, כל פרט שאתה רושם בו צריך להיות סיבה מספקת להזמין אותך לריאיון מתוך שיקול עסקי טהור. כתוב את קורות החיים באופן לוגי, כך שהפרט המעניין ביותר יהיה בהתחלה. הקפד על כך שהמבנה יהיה ברור ללא טעויות ניסוח וכתיב. השתמש בטרמינולוגיה המתאימה לתחום התעסוקתי, זה מעלה את רמת האמינות ומהימנות המסמך. במהלך כתיבת קורות החיים תקבל תמונה ברורה לגבי יכולותיך, מיומנויותיך והישגיך. תיאור זה מהווה את עוגני הביטחון שלך בתהליך חיפוש העבודה. קורות החיים צריכים להיות קצרים, ממצים ואטרקטיביים.

שלב שני: הכן עצמך לראיונות עבודה

ריאיון העבודה הוא שלב חשוב ועיקרי בתהליך חיפוש העבודה. חשיבותו נובעת מכך שהוא יקבע אם הארגון ימשיך את הקשר עמך. מטרת הריאיון לחברה היא ללמוד עליך יותר: לוודא את הכתוב בקורות החיים, להתרשם ממך באופן אישי, להעריך אותך ועל ידי כך לבדוק את התאמתך לחברה. לאורך הריאיון עליך לזכור כי מטרתך היא שהארגון ירצה בך, על כן עליך להתמקד בתשובות כנות שיענו על צורכי המראיין. לצורך כך ראוי להתכונן לריאיון בצורה מסודרת, להכין תשובות לשאלות שסביר שתישאל עליהן או ל"התקלות" שמטרתן לבדוק דרכי התמודדות עם בעיות וקשיים.

שלב שלישי: בניית אסטרטגיית חיפוש עבודה – Networking

לפני שתתחיל לפזר את קורות החיים שלך לכל עבר, כדאי לשבת להשקיע מעט זמן בגיבוש אסטרטגיית חיפוש עבודה נכונה ומתאימה להמשך הקריירה שלכם. לעתים נקודה זאת יכולה להיות קריטית ביותר בהמשך בניית הקריירה. דוגמאות לשאלות שכדאי לך לשאול את עצמך: באיזה סוג ארגון אני רוצה לעבוד? מה חשוב לי באמת במקום העבודה הבא? מה טווח השכר שאני מוכן לקבל? מיקום העבודה? תחומי אחריות? רק לאחר שגיבשת אסטרטגיה והצבת מטרה ברורה, כדאי לשבת לערוך רשימה של כל אנשי הקשר הקרובים אליך. מחקרים מראים כי הדרך האפקטיבית ביותר למציאת עבודה היא דרך הרשת החברתית שלנו. הרשת הזאת כוללת בני משפחה, קרובים רחוקים, אנשים שעבדת עמם במקומות עבודה קודמים וקשרים שהתווספו דרך אתר ה"לינקדאין" או ה"פייסבוק". אני ממליצה ליצור קשר אישי עם כל אחד מאנשי הקשר הקרובים, ליידע אותם לגבי המצב החדש ולבדוק אופציות להעברת קורות חיים דרכם. פעמים רבות אני שומעת מנועצים: "לא נעים לי לבקש", "לא רוצה להיות מעמסה" וכו', אך אני תמיד עונה להם בשאלה: "האם הייתם עוזרים לחבר שפוטר בהעברת קורות חיים?", לרוב עונים בחיוב.

פיטורין כהזדמנות להתחלה חדשה

במסגרת עבודתי כפסיכולוגית תעסוקתית ויועצת קריירה, ומניסיוני העשיר בליווי אנשים שפוטרו ממקום עבודתם, אפשר לומר כי פגישות ייעוץ יוצרות מסגרת מארגנת בתקופה של חוסר ודאות ועמימות. ההזדמנות לשבת עם איש מקצוע ולבצע "בדק בית", לעבד את תחושות התסכול והכעס שלעתים עולות בעקבות פיטורין, ולתכנן את הצעדים הבאים בעולם התעסוקה. המעבר ממקום שמנהל את המציאות לעומת מקום שמנוהל על ידי המציאות הוא הזדמנות כמעט חד-פעמית בתוך קצב החיים האינטנסיבי שאנו חיים בו כיום. התהליך עובד על שני רבדים עיקריים: הרובד הרגשי והרובד המעשי. הוא יכין אותך לקראת הבלתי נודע, ויעניק לך יתרון משמעותי בצאתך לחיפוש עבודה. לעתים מרוב לחץ אנשים ממהרים להחליטו להתחיל עבודה חדשה בלי שלקחו את פסק הזמן הנדרש כדי להתארגן ולהבין מה יהיה נכון ביותר בעבורם. אם הדבר נעשה, זאת בהחלט הזדמנות להתחלה חדשה ממקום של מודעות ופרואקטיביות. בפגישות נעבוד על חזון אישי ופערים בין השאיפות ליכולות, ונייעץ מה צריך לעשות על מנת להגיע אל היעד. *גלית רובינשטיין, פסיכולוגית תעסוקתית מומחית ומנהלת היחידה לייעוץ קריירה ושירותי Outplacement