img

ללמוד את המקצוע הנכון בזמן ובמקום הנכון

לבחירת מקצוע משמעות גדולה על קביעת העתיד שלנו כאשר יש להחלטה זו חשיבות הן בהיבט של פרנסה והן בהיבט של מיצוי הפוטנציאל האישי. חשוב לא פחות לבחור את המקום שבו הכי נכון לרכוש את המקצוע הנבחר. במאמר זה נסקור את האפשרויות העיקריות שעומדות בפני כל אחד מאתנו ברכישת מקצוע.

לימודים לתואר או לימודי תעודה?

ככלל, ההכשרה בשוק העבודה מתחלקת בין לימודים אקדמיים לבין לימודי תעודה. חלק מהמקצועות מחייבים תואר אקדמי, ואחרים מצריכים תעודת מקצוע או הכשרה מקצועית רחבה. על פי רוב, המקצועות החופשיים, דוגמת ראיית חשבון, משפטים והנדסה, יצריכו לימודים באוניברסיטה או לימודים במכללה, ואילו תחומים מעשיים יותר, דוגמת הנהלת חשבונות חשמל או קוסמטיקה, דורשים תעודת מקצוע מוכרת. חלק מהעיסוקים אומנם לא מחייבים תואר, אך לימודים אקדמיים יכולים בהחלט לתרום במציאת עבודה. כך למשל, כשמחפשים מנהל לאתר אינטרנט מסחרי גדול, רצוי שלמועמד יהיה גם תואר אקדמי וגם תעודת מקצוע המעידה על ידע מעשי באינטרנט. חשוב לציין שעל פי רוב, תואר אקדמי נחשב ליוקרתי יותר, ובעלי תארים מקבלים עדיפות בזימון לראיונות עבודה מאשר מועמדים שמציגים תעודת מקצוע בלבד. יחד עם זאת, בעלי תעודת מקצוע עם ניסיון משמעותי בתחומם יכולים להתחרות על אותה משרה עם אקדמאים כאשר יוערך הניסיון המקצועי.

מכללה או אוניברסיטה?

מי שהחליט ללכת בכיוון תואר אקדמי, עומדות בפניו שתי אפשרויות: מכללה או אוניברסיטה. בחירת המוסד האקדמי חשובה לא פחות מבחירת תחום הלימוד וכוללת מספר לא מבוטל של סוגיות עליהן יש לתת את הדעת. האוניברסיטאות הן מוסדות ותיקים ומכובדים, שמקנים ידע עשיר וכלי ניתוח מצוינים לתלמידיהם ותואר אקדמי המעניק יוקרה מסוימת לבעליו. יחד עם זאת, ביקורת רבה מושמעת בכיוון של האוניברסיטאות, מכיוון שהן מכשירות את התלמידים בעיקר למחקר אקדמי, לעיתים תוך כדי התעלמות מוחלטת משוק העבודה. מכללות, לעומת זאת, משתדלות לתת כלים יישומיים ומעשיים יותר לתלמידים, לרבות שילוב של השתלמויות רבות תוך כדי הלימודים וסגל אקדמי מרשים עם ניסיון רב מהשטח. הבחירה בסופו של דבר תקבע על פי אפשרויות קבלה המבוססות על ציוני הפסיכומטרי, קרבה לבית וגמישות בשעות הלימודים המאפשרים לסטודנטים לעבוד תוך כדי הלימודים וכמובן היכולת לעמוד בשכר הלימוד שדורשות מכללות. בסופו של דבר, ערכו של התואר ייקבע על פי היכולת של בוגר התואר לקדם את עצמו ולנהל את הקריירה שלו כיאות בשוק התעסוקה באופן שיתרגם את התעודה למקצוע עיסוק וקריירה המותאמים ליכולות, נטיות ואישיות של האדם.

לימודי תעודה כהשלמה לתואר אקדמי

כיום, מעט מאוד תארים אקדמיים מתורגמים באופן ישיר למקצוע, כאשר העיקריים שבהם הינם: רפואה, משפטים, הנדסה וראיית חשבון. כל התחומים הללו מחייבים תקופת הכשרה ועמידה בבחינות מקצועיות, וזאת מעבר ללימודים באוניברסיטה. תארים אחרים מצריכים על פי רוב תואר שני, תעודת מקצוע נוספת,  או התמקצעות תוך כדי עבודה (on the job training). כשאנו מגיעים לעולם התעודות, היצע מוסדות הלימוד הולך ומתרחב. ראשית, האוניברסיטאות עצמן מציעות מגוון מסלולים להכשרה מקצועית בתכניות ל"לימודי המשך", המקנים תעודות בסוף הלימודים. מרבית המסלולים מצריכים תארים אקדמיים כתנאי קבלה. באותו האופן, גם ארגונים מקצועיים, דוגמת לשכת המסחר, מציעים מבחר קורסים מקצועיים ממוקדים. ישנן גם מכללות שמתמקצעות בתחום מסוים, למשל: תחום המחשוב, אינטרנט, שיווק ופרסום, עיתונאות ועוד. אותן מכללות מציעות קורסים ייעודיים בנושאים שבהם החליטו להתמקד.

מהתיאוריה אל המעשה

בין אם בחרתם ללמוד לקראת תואר אקדמי או שבחרתם ללמוד "מקצוע" מוגדר במסגרת של לימודים קצרי מועד (עד שנה) המקנה תעודה בסופו של תהליך, חשוב ללמוד במוסד מוכר, שמפיק תעודות המוכרות על ידי המעסיקים. ישנם גם תחומים שבהם מופקות תעודות בינלאומיות, המאפשרות העסקה במקצוע גם בחו"ל. חשוב מאוד לבחון את השם שממנו נהנה המוסד הלימודי ולהימנע ממקומות לא מוכרים או כאלו שסובלים ממוניטין ירוד. חשוב לא פחות לבחון את תוכנית הלימודים שמועברת בתואר או בקורס. במקרה של לימודי תעודה, יש לזכור שהקורס מכשיר לעבודה מקצועית, וכדאי מאוד לוודא שלימודי התעודה מקנים את מקסימום הכלים הפרקטיים כדי לצאת לשוק העבודה. שוק העבודה מציע מגוון עצום של מקצועות, הן כאלו המצריכים עבודה פיזית, והן כאלו המתבצעים מול מסך מחשב. מרבית המקצועות הללו מצריכים הכשרה תיאורטית, שאותה רוכשים באוניברסיטאות, במכללות או בקורסים מעשיים. בטרם בחירה במסלול זה או אחר, חשוב לבחון את המוסד הלימודי לעומק, לרבות הכלים שהוא נותן לתלמידיו. סיום מוצלח של לימודים במוסד מוכר ורלוונטי יחד עם ניסיון תעסוקתי מהשטח יכול לסלול דרך בטוחה ויעילה לקריירה  מתגמלת ומספקת.