img

שינוי קריירה באמצע החיים

שינוי קריירה יכול להיות תהליך מעצים ומרגש אך יש בו גם עליות ומורדות, הדורש כוחות להתמודדות. דווקא מענה על שאלות פשוטות כגון: "במה אני טוב?", "מה עושה לי טוב?" ו"מה אני באמת רוצה?" הוא לא פשוט לאנשים הבוחנים את דרכם התעסוקתית

*נכתב על ידי טל קומרצ'רו

אם חשבתם שבחירה ראשונית של מקצוע בתחילת חיינו כבוגרים היא צעד קשה, תגלו שלא פחות קשה ולעתים אף יותר  לערוך שינוי קריירה באמצע החיים. מדובר על תהליך המתרחש תוך כדי החיים הבוגרים, ובנוסף לתהליכי החשיבה וההתבוננות העצמית הנדרשים גם בראשית הדרך, כעת צריך גם לבצע תהליך של שינוי תוך כדי תנועה. לרוב, עם משפחה אותה צריך לפרנס, ללא תמיכת המעסיק הנוכחי, ועוד כהנה וכהנה קשיים.

כמו בכל מסע, לפני שיוצאים לדרך יש לגייס משאבים רבים של אנרגיה פנימית, כוחות, ואורך רוח. צריך גם לקחת בחשבון את העובדה שבמסע הזה רק נקודת הפתיחה ידועה ומוגדרת, בעוד שקו הסיום הוא כבר סיפור אחר. הוא תלוי, רובו ככולו, באדם המבצע את המהלך. חזקים מנטאלית ומגובשים ככל שנהיה, סביר שניתקל בדרך בבעיות ואכזבות.  בנוסף, התמודדות עם פחדים היא תחנה בלתי נפרדת במסע  אם בהקשר של הבחירה בשינוי, ואם בהקשר של  חוסר התמצאות זמני במרחב החדש.

אז איך מוציאים לפועל תהליך שינוי קריירה ובדרך שומרים על חוויה שביסודה אמורה להיות מעצימה ומרגשת?

פנייה לייעוץ קריירה כבר בתחילת הדרך עשויה לתעל את התהליך בהתאם לשלבים מובנים וחיוניים להצלחה בסיכוי מירבי. במהלכו אנו עוסקים (היועץ והנועץ) בזיהוי המוטיבציה, התשוקה והעניין העכשוויים, בבחינת  היכולות, הכישורים, התכונות, הכוחות ומקורות הסיפוק. כמובן, שבתהליך ישנו עיסוק מתמיד בשאלות: "מה אני רוצה לעשות" ו"איך אני מגיע לשם".

מה אני אוהב לעשות?

את תהליך שינוי הקריירה ניתן לחלק לשני מרכיבים עיקריים: תחילה מדובר בחשיבה והתבוננות פנימית ולאחר מכן, לאור התובנות, מבוצע חיפוש ממוקד ומושכל. כמו בכל שינוי מהותי שאנו עושים בחיים, על מנת להצליח יש להתנתק ללא עכבות מהמקום הקודם אותו חפצים לעזוב. שאלות דוגמת "מדוע לא טוב לי פה?","מה מניע אותי לרצות שינוי?" ו"איפה אני מרגיש תקוע" – הן השאלות הראשונות שעוסקים בהן בתהליך הייעוץ.

שאלות אלו עולות מתוך ההכרה כי רבות מהתשובות לשאלות המעסיקות כרגע, טמונות בהתנסויות ובחוויות קודמות, וכי למידה מהן עשויה להראות לנו מהם הדברים שנרצה לשנות במניעים לבחירה, באופן הבחירה, וכמובן בתוכן הבחירה. לעתים גם קשה יותר לפתוח דף חדש, כאשר התהליכים בפרק הקודם עדיין לא ברורים דיים. בהסתכלות אחורה להבנת המניעים לעזיבה, בוחנים גם את כל הצדדים האישיים החיוביים שליוו את תקופת העבודה במקום. מדובר על שאלות כגון: "מה גרם לי הנאה?", "במה הצטיינתי שם?" וכיוצא באלה, ואז מגלים שלא הכל היה "שחור".

אחד התהליכים העיקריים שאנו מבצעים עם לקוחותינו הוא קישור בין העבר (ניסיון מקצועי, כישורים, תכונות, כוחות ומקורות הסיפוק) לבין העתיד (לאחר שזוהתה התשוקה ותחומי העניין העכשוויים). הליכה סדורה מובילה לאיתור עיסוקים רלוונטיים לעתיד. בהינתן מטרה ויעד ממוקדים, תהליך החיפוש עצמו עשוי להיות תכליתי, קל ונעים יותר.

רבים השקועים כבר בתוך שיגרת חייהם הנתפסת לרוב ככובלת, נוטים לדחוק הצידה את חלומותיהם ואת מאוויהם הכמוסים. לפיכך, רבים מתקשים לענות על השאלה "מה אני רוצה ואוהב לעשות?" על אף שלכאורה היא בנאלית ביותר. "אני נורא רוצה, אבל לא מאמין שאצליח", "זה חלום שאי אפשר להגשימו" הן מחשבות שלא תאפשרנה תהליך של שינוי.. הפחדים, חוסר הביטחון והיעדר ידע אמיתי על הדרכים להגשמת החלום, יכולים להפוך את המהלך לארוך וקשה יותר ואף להכשילו.

חלומות… מאוויים כמוסים… ומה עם השיקול הכלכלי?

זו שאלה מאוד משמעותית שמתמודדים איתה בתהליך הייעוץ ובכל זאת, מאוד חשוב להכניס אותה דווקא בשלביו המאוחרים. בתחילת התהליך עיסוק בשאלה מייצרת "רעש" המונע לבחון את כלל האפשרויות העומדות בפני האדם.

פעמים רבות, עיסוק בדאגות כלכליות מבטא חששות ופחדים מהשינוי בכלל וחשוב לנטרל אותו. שיקול זה חוזר ל"שולחן הדיונים" כאשר בוחנים את האלטרנטיבות הלכה למעשה, וקרובים יותר לשלב הבחירה. יש אנשים שיתנו משקל נמוך יותר לשיקול הכלכלי בשלב זה בהשוואה לשיקולים אחרים ויש כאלה שלא ישנו את דעתם. גם אם המקרה האחרון קורה, עדיין אנשים מרגישים יותר מרחב בחירה בדרך זו.

"שינוי" זו מילה גדולה

כמו בכל תחומי החיים, גם בקריירה, כשלא טוב לנו אנחנו קודם כל רוצים לא להיות  במקום שעושה לנו רע.  יחד עם זאת, כשאנחנו חושבים על שינוי, אנו נוטים לחשוב "מהפך" של ממש, דבר שעשוי להרתיע, ולכן חשוב לציין כי שינוי היא מילה רחבה למהלך שיכול להתרחש בכמה רמות.

שינוי יכול להיות החלפת התחום, שכרוך בשינוי זהות של ממש, ושעשוי לערוך מספר שנים, אך הוא נדיר. רוב האנשים עורכים שינויים בהיקפים פחות דרמטיים. לעתים שינוי משמעותי יכול להיות בהפיכה משכיר לעצמאי או במעבר מארגון גדול לקטן; הוא יכול להיות גם בשינוי גודל או היקף העיסוק (במטרה להרוויח יותר או להתקדם), ולעתים יהיה בתוך התפקיד עצמו דרך הרחבת תחומים העיסוק והאחריות.

רוב הסיכויים כי מי שיתחיל תהליך ייעוץ כבר כשמתחילה תחושת אי הנוחות, לפני שזו הופכת לתקיעות של ממש, יחסוך מעצמו לא מעט עוגמות נפש פנימיות. יחד עם זאת, רבים מהפונים לייעוץ קריירה מגיעים כבר בתחושת מצוקה וכאב, כאשר הם מבינים שהם לא יכולים להמשיך באותו מקום, אך אין להם כל הבנה לגבי הכיוון שאליו הם הולכים. תחושת ה"תקיעות" על אף המצוקה המלווה אותה, היא גם מנוע חשוב לתהליך, שממנו תגיע גדילה וצמיחה, שכן "תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר".

את תהליך השינוי אנו מלווים תוך מתן תחושה לאדם כי "הוא לא לבד".התהליך מחזק אותו ללכת אחרי חלומותיו  כש"השמיים הם הגבול", ולא מדובר רק בקלישאה. נתקלתי כבר באדם שסיפר במהלך הייעוץ כי חלומו היה להיות טייס קרבי. לחיל האוויר הוא לא הצליח להתקבל, דבר שגרם לאכזבה מרה, שהובילה אותו לזנוח לחלוטין את תחום הטייס והתעופה, עד שכמעט "שכח" ממנו. בסופו של דבר, בעקבות עבודה משותפת הוא החליט לפנות למסלול טייס בשוק האזרחי, מתוך הבנה כי גם אם לא יהיה טייס קרב, הוא יכול להיות טייס, מה שמקרב אותו לתחושת מימוש יותר מכל דבר אחר. כלומר תהליך נכון ותומך מסייע בהסרת חסמים ופחדים ועוזר לבצע חיפוש ללא עכבות אישיות.

כאמור, לא כל שינוי הוא מהפך, ופעמים רבות תהליך הייעוץ מאפשר לאנשים לראות את הטוב בבחירות שלהם. ישנן דוגמאות רבות לאנשים שהחליטו לעשות בחירה מחודשת בתחום שלהם, תוך מציאת ה"ריגושים" וההזדמנויות לחוש ממומשים יותר בעשייתם.

*טל קומרצ'רו היא יועצת תעסוקתית בכירה במכון אדם-מילא