img

השופט גדעון – המאבחן התעסוקתי הראשון

מטרת האבחון התעסוקתי היא לחשוף את תכונות האדם ולהעריך אותן אל מול דרישות התפקיד שאליו הוא מיועד. במילים אחרות – לנבא הצלחה עתידית בתפקיד המיועד הנטייה לבחון את האחר ולקטלג אותו היא ללא ספק חלק בלתי נפרד מהאנושיות שלנו. לפעמים מספיקה מילה או מחווה אחת בשביל לאפיין את האדם כולו, או לפחות להרגיש כאילו האדם מובן וגלוי לנו כמו ספר פתוח. למשל, בדייט ראשון אנחנו בונים פרופיל שלם של האדם שמולנו, על משפחתו וילדיו העתידיים, על סמך מילה או שתיים. בישיבה עם הבוס ננסה לאבחן את מצב הרוח שלו ולהחליט אם זה הזמן המתאים לבקש ממנו חופשה. בחיפושים אחר מטפלת חדשה לילד, נבחן כל חיוך וכל מחווה של המועמדת בשבע עיניים ואף נעביר לה סימולציה – ניתן לה להחזיק את הילד ונראה כיצד היא מתנהגת אליו ואיך הוא מגיב אליה. לכל הפעולות האלו מטרה אחת – לנבא התנהגות עתידית. במאה השנים האחרונות שכלל האבחון התעסוקתי את הנטייה הטבעית הזאת באמצעות אנשי מקצוע מהמעלה הראשונה וכלים משוכללים, במטרה לחשוף את תכונות האדם ולהעריך אותן אל מול דרישות התפקיד שאליו מיועד אותו אדם, או במילים אחרות – לנבא הצלחה עתידית בתפקיד המיועד.

מיון תעסוקתי עתיק יומין

אפשר לומר שהאבחון או המיון התעסוקתי, במיוחד בהיבטים של מיונים לצבא, התחיל הרבה קודם לכן. כבר בימי התנ"ך נעשה המיון הראשון לצבא על ידי גדעון, כפי שמסופר בספר שופטים: גדעון רצה לבחור מתוך צבאו את החיילים המובחרים לקראת המלחמה במדיינים, והעביר אותם מבחן התנהגותי: כשהגיעו למעיין הורה לחייליו לשתות ובחן את תגובתם: הוא לא בחר את אלה שהתנפלו על המעיין וכרעו על הברכיים עם הראש בתוך המים, כַּאֲשֶׁר יָלֹק הַכֶּלֶב, אלא את אלה שזחלו אל המעיין, קערו את ידם ולגמו ממנה. גם בספרטה העתיקה מיינו את החיילים לאחד הצבאות החזקים והידועים בהיסטוריה כבר מרגע הלידה. זקני השבט נהגו להטביל את התינוק שזה עתה נולד באמבטיית יין, ולהחליט האם יגדל להיות חייל או יושלך לתהום על פי תגובותיו.

תצפית או תהליך מיון

כדי להבין טוב יותר את התפתחות המיון התעסוקתי, חשוב תחילה להבין מה בעצם הופך תצפית פשוטה לתהליך מיון אמיתי. כל תהליך מיון או אבחון, על מנת שיהיה מקצועי ושונה מסתם התרשמות או הערכה גסה, חייב לכלול שלושה מרכיבי יסוד: גירוי, פרשנות וקריטריון.
  • גירוי – מצב שמתעוררת אצל המועמד תגובה שאותה מעוניינים לבחון או להעריך. גירוי עשוי להיות שאלה בריאיון, תמונה של ילד עם כינור או סימולציה במרכז הערכה. על מנת שהגירוי יהיה יעיל, עליו להידמות ככל הניתן לסיטואציות שעתיד המועמד לפגוש בעבודתו, בין אם בצורה ישירה או עקיפה, כלומר באופן שיפגיש את המועמד עם דרישות ועם אתגרים המקבילים למצבים עתידיים בעבודה.
במקרה של התינוק הספרטני, ניתן לשער שהטבילה באמבטיית יין אמנם לא שיקפה מצב אמיתי מחיי החייל, אך יצרה מצב מאיים ומעורר חרדה שהביא לידי ביטוי את אופיו של התינוק וניבא, במידה כזו או אחרת של דיוק מדעי, כיצד ינהג בעתיד במצבים קשים בשדה הקרב.
  • פרשנות – המשקפיים ששם על עצמו המאבחן כשהוא בוחן את תגובות המועמד, במטרה להסיק מהן על מאפייניו האישיים. הפרשנות נסמכת לרוב על תיאוריה כזו או אחרת. התגובה עשויה להיות התנהגותית, כגון מחווה או אמירה בראיון או בפעילות קבוצתית, ואף תשובה במבחן ממוחשב.
במקרה של מבחן האמבטיה הספרטני, תפקיד הפרשן הוטל על זקני השבט שידעו לנתח את הבכי והתנועות של התינוק ולהסיק מהם מסקנות על חוסנו העתידי. במקרה של גדעון, נושא הפרשנות מורכב יותר והעסיק מבארי מקרא רבים: האם בחר את אלה שזחלו מכיוון שהיו זהירים יותר וזכרו את היותם חיילים בשטח אויב גם אל מול הדחף לשתות, או שפסל את אלה שכרעו על ברכיהם בגלל החשד שהיו עובדי אלילים? בכל אופן, תיאוריה כלשהי עמדה מאחורי המבחן ותוצאותיו.
  • קריטריון – אולי המרכיב החשוב ביותר, המייחד יותר מכל את האבחון התעסוקתי. הקריטריון הוא השאלה המנחה אותנו בתהליך המיון, ולאורה עלינו לקבל החלטה. במקרה של האבחון התעסוקתי – האם לקבל את המועמד לעבודה או לא? הקריטריון הוא פרופיל העובד האידיאלי, שאליו משווים את מאפייני המועמד במטרה לנבא את הצלחתו העתידית באותו תפקיד. ללא קריטריון ברור ומוגדר, האבחון הוא מעין התרשמות בלבד, וההחלטה שתתקבל תהיה בגדר "תחושת בטן" אינטואיטיבית.
אם כך, אבחון תעסוקתי טוב לוקח בחשבון משתנים רבים, אך נצמד תמיד למטרה אחת. שאלות רבות עולות לאחר הצגת שלושת מרכיבי היסוד של המיון התעסוקתי, הנוגעות גם בדרך הנכונה להביא את מרכיבי היסוד האלו לידי ביטוי במיונים עצמם, ושאלות אחרות המתמקדות בהיסטוריה של האבחון התעסוקתי. בכל הנושאים האלו ועוד ניגע בפוסטים הבאים בבלוג אדם מילא, במטרה לראות כיצד התפתחות האבחון התעסוקתי מראשיתו ועד היום, באמצעות תיאוריות חדשות וכלי אבחון חדישים, הביאה לשיפור ביכולת שלנו לנבא את הצלחתו העתידית של המועמד בתפקיד. בינתיים, שתפו אותנו בדעתכם בנוגע לשיטות המיון העתיקות.