img

חשיפה לצפון: סניפי אדם מילא בחיפה ובטבריה

מה מאפיין את המעסיקים ואת דורשי העבודה בצפון הארץ? אילו אתגרים עומדים בפניהם?

*רינת שלו, פסיכולוגית ומנהלת סניפי הצפון *דפנה חיימוביץ'-ורסנו, פסיכולוגית ומנהלת יחידת ייעוץ קריירה בסניפי הצפון ראשית  יש להבחין בכך שסניפי הצפון נבדלים זה מזה במאפייניהם הייחודיים. שוק התעסוקה באזור חיפה דומה יותר לזה שבמרכז הארץ בכך שהוא כולל פארקי  תעשייה והייטק וחברות גדולות. בצפון הרחוק יותר (עמקים, גליל עליון ותחתון, רמת הגולן)  קיימים באופן טבעי פחות ארגונים, ובדרך כלל הם בינוניים-קטנים ועוסקים בעיקר בתעשייה מסורתית.

שנית בשנים האחרונות ניכרת צמיחה דמוגרפית משמעותית בצפון – נבנו שכונות הרחבה רבות, ויישובים וקיבוצים רבים קולטים משפחות צעירות לשורותיהם, מה שתורם להתפתחות של עסקים ויזמויות ויצירת מקומות עבודה חדשים. במקביל מושקעים משאבים רבים בפיתוח תשתיות כבישים ותחבורה באזורים אלו, מה שמאפשר לתושבי הצפון נגישות קלה יותר למקומות העבודה.

 גדלים בתוך הארגון

אחד היתרונות הבולטים בשוק התעסוקה בצפון הוא היחסים החמים והמשפחתיים בין הארגון לעובדיו. העובדים רואים בארגון בית תעסוקתי לטווח ארוך, נשארים בו לאורך שנים ומתפתחים בו. מסיבה זו נוקטים ארגונים רבים בצפון גישה ייחודית של איוש משרות, ונותנים קדימות לפיתוח ולטיפוח עובדי חברה על פני גיוס חיצוני. גישה זו מוצאת את ביטויה במגוון תהליכים מקצועיים הנכללים במסגרת השירותים המוצעים על ידי חברת אדם מילא, העיקריים שבהם: בחינת פוטנציאל ההתפתחות בארגון והתאמה לעתודה ניהולית.

 בחינת פוטנציאל ההתפתחות בארגון מכוון לעובדים שאין להם בהכרח איכויות או שאיפות ניהוליות, אך הם בהחלט מצוינים במה שהם עושים. עובדים אלו רוצים להתפתח, והארגון מזהה את הפוטנציאל שלהם. במקרה זה נעזרות בנו החברות כדי לבדוק אם אותם עובדים מתאימים לתפקידים אחרים ומהו אופק ההתפתחות המקצועי המתאים להם בתוך הארגון שהם עובדים בו. כך למשל, אחראי משמרת בייצור יכול להתפתח לתפקיד בקרת איכות, תפ"י או רכש וכיו"ב. תהליך זה משמעותי הן בעבור העובד והן בעבור הארגון, מחזק את הקשרים ביניהם, את המחויבות ההדדית ואת המוטיבציה. ארגונים מסוימים אף נוטים לסייע במימון לימודים או הכשרה לעובד שיסייעו בהתפתחותו המקצועית לכיוונים חדשים הנדרשים בארגון.

במסגרת בחינת התאמה לעתודה הניהולית נבחן הפוטנציאל של העובד  להתקדם לתפקיד ניהולי בארגון. בשונה מגיוס חיצוני במקרה זה העובד מגיע עם יתרון משמעותי –  היכרות עם הארגון, אנשיו ונהליו ובקיאות גבוהה בחומר המקצועי הספציפי לארגון. לדוגמה מנהל אחזקה שהיה במשרה של איש אחזקה הוא בעל פוטנציאל להתמקם במהירות ובקלות רבה יותר באותו ארגון מאשר מנהל חיצוני כיוון שהוא מכיר את הצוות, את מכונות הייצור ואת התקלות השכיחות שלהן וכיו"ב. במרבית המקרים הארגון משקיע "תוך כדי תנועה" במנהלים החדשים ועוזר להם לפתח את מיומנויות הניהול שלהם באמצעות "קואוצ'ינג" , קורסים והכשרות וחניכה.

 ייעוץ תעסוקתי

המאפיינים הייחודיים של שוק העבודה הצפוני באים לידי ביטוי גם בתחום הייעוץ התעסוקתי. בסניפי חיפה וטבריה מספקים ייעוץ תעסוקתי וייעוץ קריירה לצעירים ולמבוגרים מהסביבה. המטרה היא לסייע לפונים לאתר את הכיוון התעסוקתי שיתאים לנטיות התעסוקתיות, לכישורים ולרצונות של כל אחד.

סניפי הצפון מתייחדים בשיתוף הפעולה שלהם עם ארגונים ועמותות לקידום מגוון אוכלוסיות, כגון נשים, צעירים בסיכון, בעלי מוגבלויות וכדומה. אנו מספקים מענה גם לאוכלוסיית המגזר הערבי וכן למגזר הדרוזי, והשירות ניתן להם בשפה הערבית ועל ידי אנשי מקצוע מהמגזר הערבי.

בנוסף לכך, אל הסניפים הצפוניים מגיעים חברי קיבוץ רבים שמעוניינים בשינוי. פעמים רבות מדובר בחברים אשר לאור תהליכי ההפרטה בקיבוצים מבינים כי הם "יוצאים לשוק" ללא הכשרה או מקצוע מבוקש, ומעוניינים להתפתח מבחינה מקצועית באופן עצמאי.

תהליך הייעוץ התעסוקתי מסייע לאדם להבין מה מתאים לו, מהו הפוטנציאל הגלום בו, מהן האפשרויות העומדות בפניו ומה נדרש ממנו כדי לממש את השאיפות שלו.

בכל שלב בתהליך הייעוץ, ובקריירה בכלל, מומלץ להיעזר בשירותי ההשמה של אדם מילא ולהיכלל במאגר המועמדים כדי למקסם את הפוטנציאל למצוא עבודה מתאימה.