img

לימודים, תורה ועבודה – "אדם מילא" סניף ירושלים

בכניסה לשכונת מאה שערים – לב לבה של הקהילה החרדית בירושלים, פועל סניף של "אדם מילא". מנהלת הסניף ענת דרטלר מספרת על הסיוע לקהילה הנחשפת לעולם ההשכלה והעבודה.

סניף ירושלים של "אדם מילא" ממוקם בכניסה לשכונת מאה שערים – לב לבה של הקהילה החרדית. בשנים האחרונות משתלבים יותר ויותר חרדים בשוק העבודה, ובמחלקת הייעוץ בסניף אנו מסייעים לפונים לבחור הכשרה מקצועית או תחום לימודים. להבדיל ממחלקת גיוס והשמה, כאן אנחנו מבקשים להבין מהי הנטייה המקצועית ומהן היכולות של כל אחד ואחת מהפונים.

את תהליך הייעוץ עוברים מדי שנה גם כ-150 חיילים מהנח"ל החרדי, 50 מכל מחזור. ככל שתהליכי הייעוץ מוצלחים יותר כך גדל ה"תיאבון", ורבים מגיעים בעקבות המלצה של חבר או בן משפחה. אנו מאמינים כי חרדים שבוחרים לעבור הכשרה מקצועית ב"אדם מילא" נהנים ממסגרת לימודים שמותאמת להם באופן מרבי ועולה בקנה אחד עם השקפותיהן ההלכתיות והתורניות.

כל מבקר בסניף ירושלים של "אדם מילא" יכול ליהנות ממידע על מסלולי לימוד שונים לפי פילוח של למעלה מ-500 מדדים ואפשרות לחתכים שונים וסוג תואר. כך כולם מוצאים את המקצוע ואת המסלול המתאימים להם.

הסניף פונה למגוון אנשי הקהילה החרדית, החל מצעירים יוצאי צבא מהנח"ל החרדי בגילאי 20 פלוס, וכלה במבוגרים בשנות ה-40 לחייהם. חלקם פונים אלינו מיוזמתם, וחלקם בעקבות הפניה של ארגונים.

רוב, אנשי הקהילה החרדית מחפשים עבודה שתאפשר להם את הגמישות הנדרשת לאורח החיים שלהם. פעמים רבות אנו מראיינים צעירים בגילאי 21-20 שכבר מגדלים ילד או שניים. מלבד המחויבויות המשפחתיות הם מבקשים לשלב את עיסוקם עם לימודים תורניים. על פי רוב מצריכים הלימודים הגבוהים היערכות מיוחדת מצד המשפחה, בפרט כשמדובר בנשים. כשאישה בשנות העשרים שלה, אם לחמישה ילדים, מעוניינת ללמוד – היא תיתקל בקשיים לא מעטים גם אם תזכה למרב התמיכה והעידוד מבעלה.

מסגרת עבודה חרדית

הסיבה העיקרית להשתלבות החרדים בשוק העבודה היא רצונם לצאת ממעגל העוני. כיום, משפחות ברוכות ילדים מתקשות לספק את כל צורכיהם, וההורים נאלצים לצאת לעבוד. עם זאת, לעתים מדובר בשאיפה של היחיד למימוש עצמי.

לאור הביקוש נפתחות בשנים האחרונות עוד ועוד מסגרות לימוד שמותאמות למגזר החרדי. מסגרות אלו מציעות מסלולי לימודים נפרדים לגברים ולנשים, עם תחומי לימוד שונים לשני המינים. לרוב, נשים פונות למקצועות הנחשבים "נשיים" גם באוכלוסייה החילונית, דוגמת פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ועבודה סוציאלית. גברים נוטים לבחור בתחומים דוגמת הנדסאות, מנהל עסקים ומשפטים.

ככל שהחרדים נחשפים לעולם החילוני חלים שינויים גם בהעדפות הלימוד. יותר נשים פונות ללימוד של מקצועות "גבריים", ובמקביל עולה הדרישה ללימודים גבוהים. אם בעבר הסתפקו בלימודי חשבונאות, כיום עולה הביקוש ללימודי ראיית חשבון או כלכלה.

אחד ההבדלים בין הגברים לנשים שפונים לסניף הוא היקף ההשכלה הבסיסית. נשים, לרוב, הן בעלות השכלה רחבה יותר מכיוון שהן ממשיכות בלימודים גם אחרי גיל 16-15 ומפני שהן ממשיכות ללימודי סמינר, בשעה שבנים בגילן פונים ללימודי קודש בלבד. לפיכך, ברוב המקרים נוצר מצב בו הגברים הם חסרי השכלה פורמלית בתחומים כמו אנגלית ומתמטיקה. רבים מהם מוכשרים מאוד, אך נטולי ידע חיוני. מסגרות הלימוד המותאמות מציעות מכינות גם לבעלי השכלה בסיסית.

שואלים את הרב

כל החלטה אודות בחירת תחום לימודים או סוג ההתמחות חייבת לקבל את אישורו של רב הקהילה. למשל, אם אישה מעוניינת ללמוד משפטים, היא תוכל להתמחות בדיני חוזים – אך לא בפלילים.

גם בנושא זה קיימים הבדלים בין הזרמים השונים. ישנן קהילות פלורליסטיות כמו הקהילה האמריקאית, וישנן קהילות סגורות יותר כמו הליטאים והחסידויות השונות בירושלים ובבני-ברק, בהן המגבלות רבות יותר. עם זאת, ראוי לציין את חיילי הנח"ל החרדי שבחרו להתגייס אף על פי שהדבר אינו מקובל כל כך בחברה החרדית, דבר המעיד על פתיחות ועל רצון להתערות בחברה הישראלית.