img

גיוס כהלכה

טעות בגיוס למשרות בכירות משמעותה הן עלות כלכלית גבוהה והן אפקט ארגוני שלילי שהשפעותיו יכולות להיות מרחיקות לכת. על האיכות והייחודיות של התהליך כמפתח להצלחה

*נכתב ע"י אילנית קולר

גיוס המועמד המתאים לתפקיד נחשב למשימה מורכבת ומשמעותית כאחד לכל ארגון. חשיבותו של התהליך עולה ככל שעולים בפירמידת ההיררכיה הארגונית.

בתפקידים בכירים מאוד בתוך הארגון – מנכ"ל, סמנכ"ל, מנהלי אגפים או משרות אחרות בהן יש לבעל התפקיד השפעה ארגונית רחבה  – לאבחון המועמד המתאים לתפקיד יש חשיבות רבה. למנהלים במשרות אלה יש השפעה רבה על מידת הצלחתו של הארגון ועלויות ההעסקה שלהם גבוהות.

טעות בגיוס למשרות הללו משמעותה הן עלות כלכלית גבוהה והן אפקט ארגוני שלילי שהשפעותיו יכולות להיות מרחיקות לכת. למנהל הבכיר יש השפעה על מספר גדול של עובדים, הוא בעל סמכות לקבל החלטות משמעותיות וחשוף למידע ונתונים דיסקרטיים של הארגון. מיותר לציין כי גיוסו של מנהל לא מתאים תגבה מחירים גבוהים בכל מובן מהארגון. לכן, השקעה בתהליך הגיוס ובאבחון המנהל המתאים הינה הכרחית.

"תוקף נראה" גבוה

מעבר לכך, אנו באדם מילא למדנו במהלך השנים שהטיפול במועמדים למשרות בכירות דורש משאבים ותפיסה ארגונית שונה על מנת לתת מענה מקצועי ונכון למשרות הללו. לשם כך פיתחנו מודל אבחוני ייחודי – "אדם מילא Executive", הנותן מענה מקצועי, דיסקרטי ומותאם לאבחון למשרות בכירות.

הדיסקרטיות היא אחת הנקודות הדורשות התייחסות מיוחדת באבחון בכירים. על פי רוב מדובר במועמדים שאינם פעילים בשוק מחפשי העבודה אלא נמצאים בעמדה בכירה בתוך ארגון. מועמדים אלה אינם מעוניינים להיחשף ואנו בתהליך האבחון הבכיר מאפשרים להם דיסקרטיות מלאה. התהליך מתבצע בבית מלון, בחדר עסקים ייעודי המאפשר אווירה נינוחה, מכבדת ודיסקרטית.

עניין נוסף שחשוב לקחת בחשבון הוא נכונותם של מועמדים בכירים לעבור תהליך אבחוני. מועמדים אלה מגיעים עם "קבלות" לאחר שנים של עשייה, הצלחות וניסיון רב והצורך להיכנס לעמדת "נבחן" מורכב עבורם. פורמט ה- Executive שפותח במכון מספק מענה לכך. ליום האבחון יש "תוקף נראה" גבוה.

המועמד אינו מתבקש לצייר עץ או לכתוב סיפור אלא נכנס לתוך סימולציה המדמה יום בחיי מנהל; מתמודד מול קונפליקטים ניהוליים הדומים למציאות המוכרת לו כמנהל.

לאורך האבחון על המועמד לתת מענה – הן אסטרטגי, הן ניהולי והן תפעולי – למגוון רחב של נושאים. במהלך יום האבחון ילוו את המועמד בוחן אישי ושני פסיכולוגים בכירים שמנוסים באבחון מנהלים ומכירים לעומק את פרופילי הניהול.

יום האבחון בפורמט זה הינו ממוקד ונמשך בין 4 ל-5 שעות. מעבר לראיון פסיכולוגי מעמיק, תרגיל ניהולי סמולטיבי יכלול האבחון גם מספר שאלונים ניהוליים שפותחו באדם מילא, הכוללים פירוט של הביוגרפיה התעסוקתית ובודקים מוטיבציות ניהוליות וכן מגוון שאלונים המאבחנים את סגנונו הניהולי, העוצמות הניהוליות, העכבות והחולשות של המועמד.

ערך מוסף למועמד

נקודה ייחודית ומשמעותית נוספת בפורמט ה- Executive היא החיבור עם הגורם המגייס (בדרך כלל יו"ר החברה או המנכ"ל). על מנת לנבא את הצלחת המועמד חשוב להגדיר את פרופיל התפקיד, להבין לעומק את הסביבה הארגונית והאתגרים העומדים בפני החברה –  וללמוד מהצלחות ומכישלונות העבר. התהליך הזה מתבצע באמצעות פגישה מקדימה של הפסיכולוג עם הגורם המגייס.

תוצרי התהליך הייחודי הזה כוללים דוח מפורט הכולל המלצה ופירוט יכולותיו של המועמד, סגנונו הניהולי, חוזקות, חולשות והמלצות לקליטה. הדוח מלווה בפגישה ייעוצית עם הגורם המגייס, בה דנים יחד בהתאמת המועמד.

בתהליך זה אנו מאפשרים למועמד לקבל גם משוב אישי שמאפשר לו להיחשף לדברים שעלו באבחון. מדובר בשיחה בעלת אופי ייעוצי שמאפשרת למועמד להכיר בערך התהליך שעבר ואף נותנת לו ערך נוסף להמשך דרכו התעסוקתית – בין אם יתקבל לתפקיד ובן אם לא.

התהליך בכללותו מאפשר למועמד לעבור חוויה אבחונית הוגנת, מקצועית ובעלת תוקף נראה גבוה ובאווירה מכבדת. ללקוח המגייס התהליך מקנה מידע רב על יכולות המועמד, מיומנויות הניהול שלו, האיזורים "החלשים" יותר, סגנונו הניהולי וההלימה של אלו לדרישות התפקיד.

מדובר בהשקעה שמחזירה את עצמה והכרחית בצמתי החלטה הכרוכים  בגיוס תפקידי מפתח, המשמעותיים כל כך לארגון.

*אילנית קולר היא פסיכולוגית ארגונית, מנהלת חטיבת לקוחות באדם-מילא.