img

ניהול מגוון – Diversity Management

תמי מגר-ביבי*

מהו Diversity Management?

זוכרים את הספר של ג'ון גריי, "גברים ממאדים ונשים מנגה?" אומרים שבין כל שתי תרבויות יש לפחות עשרת אלפים הבדלים, כולל בין נשים לגברים! בכל זאת אנחנו חיים עם בני זוג וחלקנו עם ילדים, על אף ההבדלים ובגללם. נתבונן בילדינו – שיש להם תרבות משלהם, המחוברים תמידית למסכים ובעלי מקצב חיים שונה משלנו – ונשאל את עצמנו איך זה עובד? תשובתו של גריי היא שזה מצליח כל עוד לא מנסים לשנות את האחר. אם ניקח את התשובה הזו לעולם העבודה ונרחיב אותה מעט, נגלה שסוד ההצלחה בשילוב אוכלוסיות מגוונות בארגונים הוא לכבד ואף להעריך את ההבדלים, ולבנות את המכנה המשותף הרחב לכולם. מניסיוננו בהובלת תהליכים לקידום אוכלוסיות שאינן משולבות בשוק העבודה (Diversity), אנו יודעים שמדובר בראש ובראשונה בשינוי גישה כלפי השונה, ובהמשך ביצירת תרבות ארגונית מגוונת. הכוונה היא לתרבות המקבלת, מפתחת ומקדמת את השונה באופן אמתי ולטווח הארוך, ואינה מסתפקת בקליטה של מספר מצומצם של נציגים מהאוכלוסייה המגוונת. כמו כן, יש להביא בחשבון שכדי שהגיוס, הקליטה והפיתוח של העובדים המגוונים יצליחו לאורך זמן, יש לבנות תכנית אסרטגית וליצור שינויים והתאמות בכל החוליות בשרשרת. יש להעלות את הנושא לסדר היום הארגוני, להעביר מסרים ברורים בנושא, לעקוב ולתמוך לאורך זמן בעובדים ובמנהלים, להגדיר תוצרים מדידים ולמדוד אותם כל הזמן, לפרסם ולחגוג הצלחות. לשם כך חשוב שהארגון יראה את החיבור של הנושא ליעדים העסקיים שלו. העסקה מגוונת מאפשרת לארגון לחדור לשווקים חדשים, לגייס לשירותיו עובדים מוכשרים ולבנות לעצמו סביבת עבודה יצירתית וחדשנית. ארגונים חיים ופועלים בתוך מציאות כלכלית חברתית שממנה הם מושפעים ועליה הם משפיעים. אי השוויון הוא סוגיה חברתית לאומית ממדרגה ראשונה בארץ ובעולם כולו, וכיום יותר ויותר ארגונים ומדינות אינם יכולים להימנע עוד מלהעלות אותו לסדר היום. ארגונים ומדינות נמדדים כיום לא רק על מה הם מוציאים את כספם, אלא על הדרך שבה הם יוצרים את הונם וכיצד הם פועלים בחברה. נשמח ללוות אתכם בתהליך הגיוון בארגונכם!

לסיכום תמציתי: מהו ניהול מגוון?

שילוב וקידום אוכלוסיות שאינן מיוצגות בתעסוקה הופך להיות מרכיב חיוני בניהול בחברות מקומיות, בין-לאומיות גלובליות. קידום האוכלוסייה החרדית, יוצאי אתיופיה והחברה הערבית הוא הכרחי, והוא כדאי לעסקים ולחברה כולה.
  • אסטרטגיית דיוורסיטי ומיומנויות ניהול מגוון המדגישות את הדמיון ומכבדות את השונה הן נכס לארגונים המבקשים להיות תחרותיים ורלוונטיים במציאות הישראלית והגלובלית.
  • ניהול דיוורסיטי הוא אסטרטגיה ותכנית פעולה ליצירת תרבות ארגונית משתפת של פתיחות והכללה דרך התאמת תהליכים, הדרכה, שימור ופיתוח של העובדים ומדידה.
  • ארגונים רבים משקיעים מאמץ בגיוס, אך אינם ממשיכים אותו ביתר החוליות בשרשרת, וכך נתקלים בתופעות של עזיבה, חוסר מחויבות וחוסר קידום. כלים מתאימים והדרכה רלוונטית יאפשרו הצלחה ארוכת טווח והתאמה למציאות המגוונת שאנו חיים בה.

המוצרים שלנו:

  • בניית אסטרטגיית דיוורסיטי והכללה.
  • פיתוח פתרונות מוכווני תוצאות המותאמים לתרבות הארגונית ולצורכי הארגון שלכם.
  • ייעוץ לגופי משאבי אנוש והדרכה.
  • הדרכות Diversity ותכניות פיתוח מנהלים.
  • פיתוח צוותים רב תרבותיים ליצירת רוח צוות המדגישה את המשותף ומכבדת את השונה.
*תמר מגר-ביבי, פסיכולוגית ויועצת ארגונית, ייעוץ דיוורסיטי