הכירו את מדד C - שאלון ייעודי לאיתור תסמיני קורונה

האם יש דרך כלשהי לנטר או לזהות מראש את גורמי הסיכון ?

התפרצות הקורונה בישראל פוגעת ברציפות פעילותם של ארגונים רבים, ובכללם גם ארגונים חיוניים אשר ממשיכים לעבוד כרגיל – בתי חולים, גופי ממשל, מפעלי ייצור, וכדומה. לרוע המזל, די בעובד אחד אשר נדבק בנגיף, בכדי לשלוח לבידוד עשרות עובדים נוספים שהיו בסביבתו. איך נמנעים מכך? האם יש דרך כלשהי לנטר או לזהות מראש את גורמי הסיכון ?

ההיסטוריה מלמדת אותנו שדווקא בזמנים מאתגרים, הקושי מהווה מנוע של חדשנות ופתרונות יצירתיים – וכך גם כעת. אדם מילא חושפת לראשונה מבדק דיגיטלי ראשון מסוגו, בשם מדד-C (נכון – C כמו Corona), אשר הינו למעשה שאלון ייעודי המסייע באיתור תסמיני קורונה והתגוננות מפני הידבקות בנגיף.

השאלון פותח על ידי מומחי אדם מילא במהלך חודש פברואר, לבקשת תאגיד בינלאומי בעל מאות אלפי עובדים, אשר ביקש לבחון את רמת הסיכון של עובדיו להידבק בנגיף הקורונה. יישומו המוצלח של המבדק בארגון היוזם, הוביל את אדם מילא להציע כלי זה גם לארגונים נוספים בישראל ובחו”ל.

אז איך זה בעצם עובד?

מבדק מדד-C הוא מבדק דיגיטלי קצר אשר המענה עליו אורך פחות מחמש דקות, דרך הסמארטפון או המחשב האישי. באמצעות סדרה של שאלות פשוטות, השאלון בוחן שלושה ממדים עיקריים הנוגעים לאדם המשיב על השאלות: נטייה לציית לכללים ולהנחיות, ערכים ועמדות (מאפיינים אישיותיים), והתנהגות הנבדק במהלך הימים האחרונים. כל שלושת ממדי הבדיקה מתייחסים באופן ספציפי לסוגיות הקשורות להתנהלות הנבדק בהקשר למגיפת הקורונה, כלומר לשאלות כגון האם הנבדק מקפיד לציית להנחיות משרד הבריאות? האם הוא היה במגע עם אדם אשר אובחן כחולה קורונה? האם חזר לאחרונה מחו”ל? וכדומה.

בדומה למבדקים תעסוקתיים שגרתיים של אדם מילא, השאלון כולל מנגנוני אמינות ייעודיים המאפשרים להבדיל בין תשובות כנות, לבין ניסיון להטות את התוצאות דרך תשובות שאינן אמת. הסיבה לכך היא פשוטה – במציאות הנוכחית, ישנם אנשים אשר מסיבות שונות חוששים לספק גילוי מלא וכנה ביחס להתנהלותם ולאפשרות שנחשפו לגורמי הדבקה פוטנציאליים, ולכן אלמנט זיהוי האמינות בשאלון הוא רכיב מרכזי בו.

עם סיום מילוי השאלון, אשר כולל 15-20 שאלות, הנבדק (ובמידת הצורך גם הארגון המעסיק אותו) מקבל חיווי של רמת הסיכון האישית שלו – כאינדיקטור לסיכוייו להידבק בנגיף. החיווי אף הוא מוצג בצורה פשוטה ואינטואיטיבית, במתווה של רמזור בעל שלושה צבעים: צבע ירוק מסמן רמת סיכון נמוכה, כתום מצביע על רמת סיכון בינונית, ואדום כחיווי לסיכון גבוה להידבקות. כאשר נבדק מקבל חיווי אדום, הוא והארגון יכולים לבחור לנקוט בצעדי המשך – כגון בדיקה רפואית או העמקת הבדיקה באמצעות תשאול.

היתרונות של השימוש במדד-C הם גדולים: ארגונים יכולים לאתר מראש עובדים בעלי רמת סיכון גבוהה, וכך להימנע מהשבתה נרחבת של פעילות. מעבר לכך, עצם מילוי השאלון מסייע להגביר את מודעות העובדים לחשיבות השמירה על הנחיות משרד הבריאות, תוך הכרת גורמי סיכון פוטנציאליים והימנעות מהם.

נמרוד בצר, מנכ”ל אדם מילא, התייחס להשקת מדד-C באומרו: “לאור הקושי הגובר באיתור ואבחון חולי קורונה, ולאור המצב בו חלק מהאוכלוסייה נוטה להסתיר את חששה שנדבק, או להסתיר צורך להיות בהסגר, מומחי אדם מילא פיתחו מבדק ייעודי לאיתור תסמיני חולי קורונה. לאדם מילא ניסיון של 50 שנות אבחון וסינון מועמדים, לצד יכולות טכנולוגיות מתקדמות מסוגן. אנו מעסיקים מומחים בתחומי הפסיכולוגיה והביטחון, ומבצעים בעזרתם את הסינונים התעסוקתיים המורכבים והמדויקים ביותר.

אנו מעמידים את סל היכולות הייחודיות הללו לתועלת הציבור הרחב, לטובת ארגוני המשק והמדינה כולה.
אני מזמין כל ארגון וכל אדם המעוניינים בכך, להשתמש בבדיקה הוירטואלית של מדד-C, וכך למזער את סיכון ההדבקה, ולתרום לשמירה על פעילות עסקית רציפה. מקומות עבודה צריכים היום לשמור על העובדים שלהם על מנת להמשיך ולתפקד, ולכן מומלץ לבדוק את העובדים ולהגן עליהם כמה שרק ניתן”.  

בדומה לכלל מבדקי אדם מילא, גם שאלון זה עומד בתקנים המחמירים  הנהוגים בישראל ובאירופה.

נמרוד בצר הוסיף כי “כל לקוחות אדם מילא אשר מבצעים מבחני אמינות לעובדיהם או למועמדים לתפקיד, יכולים עתה לצרף את מדד-C למבחן האמינות הרגיל, ללא עלות נוספת. מטרת מדד-C היא לסייע במיפוי הסיכונים ומוקדי הסיכון, ככלי תומך החלטה להמשך תהליך. נשמח לראות כמה שיותר ארגונים אשר ישתמשו בכלי בימים ובשבועות הקרובים. זוהי פלטפורמה יעילה לסינון וזיהוי ללא אינטראקציה פיזית – כאשר כל נבדק מקבל תשובה מיידית. השאיפה היא לחזק בכך את הבריאות של כולנו, ולתרום להמשך העבודה הרציפה בכל ענפי המשק“.

מדד-C זמין בשני פורמטים של שאלונים – שאלון עבור חברות וארגונים, לצד שאלון ייעודי נפרד עבור הציבור הכללי – ככלי עזר היכול לסייע גם למוסדות בריאות וגופי ממשל המעוניינים לזהות מוקדי סיכון.

לפרטים ומידע בנושא Veritas ומדד C השאירו פרטים כאן