בעת שיח אודות השינויים שהטכנולוגיה יוצרת בשוק התעסוקה, רוב המיקוד הוא על תהליכי אוטומציה שמובילים להיעלמותם של מקצועות מסוימים, ולעתים לעליה בביקוש לבעלי ידע בתחומים אחרים. אך החדשנות הטכנולוגית וההתקדמות ביישומי A.I. Machine Learning, והדאטה, משנה במקביל גם את פני הדברים בענף הגיוס, המיון וההשמה – באופן שמשפיע במקביל הן על המועמדים למשרה, והן על האחראים על גיוס עובדים לארגון.

בעוד שתחום משאבי האנוש הוא באופן מסורתי ענף ‘של אנשים’ המבוסס על יכולת אנושית להתחבר ולהבין את העובדים בארגון, הכלים הטכנולוגיים החדשים מביאים סט שלם של ערף מוסף, אשר אינו בא להחליף את המגע האישי ואת הידע המצטבר של אנשי ה-HR, אלא להקל עליהם – זאת, גם תוך הנגשת כלים מתקדמים לארגונים קטנים יותר, שמסיבות תקציביות כלל לא יכלו בעבר להיעזר בטכנולוגיות או בשליחת מועמדים לאבחון מקצועי, ונאלצו לגייס עובדים בהתבסס על ‘תחושות בטן’ בלבד – תחושות אשר לעתים התגלו כמוטעות, וידועות כבעלות פוטנציאל לייצר אפליה. פתרונות טכנולוגיים מייעלים את תהליכי גיוס ומיון העובדים, בעודם חוסכים זמן וכסף הן לארגון והן למועמדים עצמם. לא מדובר רק באפשרות לבצע ראיונות עבודה מרחוק דרך הדיגיטל, או בכלים למיון אוטומטי של קורות חיים, אלא גם בכלים ופלטפורמות טכנולוגיות המאפשרים להשוות בין מועמדים בצורה מושכלת יותר, למיין במהירות רבה יותר כמות גדולה יותר של מועמדים, ולשבץ לתפקיד את העובד המתאים ביותר.

כדוגמה לכלי טכנולוגי מתקדם אשר צובר פופולאריות בישראל, בקרב מנהלי משאבי אנוש ומעסיקים מארגונים בכל הגדלים, ניתן להזכיר את פלטפורמת Veritas מבית אדם מילא. זוהי מערכת המאפשרת למעסיקים לייצר מערך אבחון On-line המותאם לצרכי המעסיק. מדובר בממשק פשוט וידידותי למשתמשים, המאפשר להעריך מאפייני אישיות, גישה תעסוקתית, כישורי חשיבה, מיומנויות, ואמינות. הממשק זמין בעברית, אנגלית, ערבית, רוסית, אמהרית, ובמגוון שפות נוספות - מה שמאפשר מיון מועמדים ממנעד רחב של רקעים ומדינות. כלים מעין אלו יעילים במיוחד כאשר יש צורך בסינון ראשוני של מועמדים רבים, או כאשר נדרש סינון קפדני לתפקידי אמון. המערכת קלה מאד להטמעה ולשימוש, וגם משתלמת בהיבט הכלכלי. פלטפורמות כדוגמת Veritas מאופיינות בכך שהן מעניקות תוצאות מיידיות אודות כל מועמד, מספקות התרעות ביחס להתאמת המועמד לתפקידים רגישים, וגם מנגישות תובנות ברמה האגרגטיבית - ניתוחים מורכבים על מכלול המועמדים, אפשרות השוואה של התאמת המועמד לתפקידים שונים, ועוד.

איך זה עובד ? הירשמו לקבלת דוח דוגמא שיישלח אליכם למייל:

על פי מחקר עדכני שנערך בארה”ב, שווי השוק הגלובלי של תוכנות בתחום מיון, גיוס והשמת עובדים, צפוי לצמוח עד לשנת 2022 ולעמוד על כ-2.7 מיליארד דולר, בעודו כולל מנעד רחב של כלים ויישומים, ובכללם למשל תיאום אוטומטי של ראיונות עם מועמדים, סינון אוטומטי של קורות חיים, איתור מועמדים מתאימים דרך הרשתות החברתיות, ניהול דיגיטלי של תהליך המיון של כל מועמד, סיוע בתהליך המו”מ מול מועמדים נבחרים, ועוד.

חשוב להדגיש כי תוכנות ומחשבים מבוססי AI אינם משמשים בכדי לקבוע מי מבין המועמדים יתקבל לעבודה ומי לא. זאת, לא רק נוכח היעדר מספיק בשלות טכנולוגית, אלא גם בעיקר נוכח החשש המשותף למעסיקים ולמועמדים, מפני הטיות (Bias) באלגוריתמים המחליטים. הדור הנוכחי של הכלים הטכנולוגיים לגיוס ומיון מועמדים לא נבנה על מנת להחליף את שיקול הדעת האנושי, אלא על מנת לספק למנהלי משאבי-האנוש תובנות תומכות החלטה, ואפיקים לייעול תהליכים.

מחקרים שהוזכרו בכתבה strategyr |  technologyadvice