img

כתיבת קורות-חיים – כך תעשו זאת נכון

איך תגרמו לכך שמתוך ערמה של מאות קורות-חיים שנשלחים לכל משרה, דווקא שלכם יישלפו ותוזמנו לראיון?

הילית בש, מנהלת לקוחות באדם מילא עם כל הטיפים בדרך להשגת התפקיד הנחשק

אז זהו, החלטתם שהגיע הזמן לחפש עבודה. גיששתם קצת באינטרנט, הפצתם את הבשורה בין החברים והתחלתם לגבש כיוון.

רק רגע – כדי שהסיכויים לזכות במשרה הרצויה לכם יעלו, כדאי  שתצטיידו בקורות-חיים ראויים. חשוב לדעת שלמשרה ממוצעת נשלחים עשרות קו"ח, ולעתים אף מאות. קו"ח ערוכים היטב מצליחים "למכור" את המועמד,  ומקנים לו יתרון גדול. כמו כל מסמך שיווקי גם כאן חשוב להציג את יתרונות ה"מוצר", את התועלות שלו ואת הערך המוסף שהוא מביא.

טרם ניגשים למלאכה כדאי לרשום בנקודות את היתרונות הגדולים שלכם

מהו הערך התעסוקתי שאתם מביאים? מהו הניסיון שעשוי לעמוד לזכותכם בתפקידכם הבא? נסו לכוון לתפקידים שבהם אתם מעוניינים. היכנסו לראש של המעסיק העתידי: אילו מיומנויות או כישורים הוא מחפש בעובד שלו? ומה מכל אלו אתם יכולים להציע? מבחינתכם, מטרתם של קורות-החיים היא להעביר אתכם לשלב הריאיון, ולכן רצוי שהם יבליטו את יתרונותיכם ויצניעו את נקודות החולשה שלכם, וכל זאת בצורה עניינית וקצרה.

רצוי לרכז את קורות-החיים בדף אחד שיעוצב בצורה אסתטית ומסודרת. יש שמוסיפים תמונה בראש הדף, אך בעיניי הדבר מיותר וגוזל את המיקוד מהמלל. במקרים חריגים, כאשר מדובר בעובד בעל ניסיון תעסוקתי עשיר, אפשר לחרוג ממגבלת הדף הבודד.

כיום מקובל להכין כמה גרסאות של קורות-חיים, שיותאמו לתפקידים בעלי אופי שונה. כך בכל פעם שמים את הדגש על הנקודות הרלוונטיות לתפקיד המוצע. עם זאת, חשוב לשמור על אותנטיות. אמנם מותר להדגיש ולהאדיר היבטים מסוימים, אבל לא לחרוג מהאמת. כבר ראיתי מקרים של אנשים שהפליגו בתיאורים שלא היו ולא נבראו. לרוב, בדרך זו או אחרת, האמת יוצאת לאור.

מהו מבנה נכון של קורות-חיים? קבלו מדריך מפורט

  • פרטים אישיים:מקובל לציין שנת לידה ומצב משפחתי, אם כי לא הכרחי (החוק אוסר על המעסיק להכניס אותם לשיקולי הקבלה לתפקיד). חשוב לציין כתובת ופרטי התקשרות (טלפון, סלולרי, מייל).
  • ניסיון מקצועי: זהו למעשה החלק העיקרי של קורות-החיים. ציינו את התפקידים העיקריים שמילאתם בסדר כרונולוגי יורד, כלומר מההווה לעבר. אין טעם לציין משרות זמניות ולא מקצועיות, אך כדאי להקפיד על יצירת רצף תעסוקתי. יש לציין את מקום העבודה ואת מהות החברה בקצרה, את שם התפקיד ואת השנים שבהן עבדתם בו. כמו כן, יש לספק פירוט תמציתי בנקודות של העשייה בתפקיד, בדגש על ההצלחות וההישגים. אם קודמתם בתוך הארגון ציינו זאת, הדבר מעיד על ההערכה שזכיתם לה ועומד לזכותכם.
  • השכלה: גם כאן הפירוט אמור להיות בסדר כרונולוגי יורד. ציינו מוסד לימודים, מסלול, שנות לימוד ואת התעודה שקיבלתם בתום הלימודים. אם הייתם סטודנטים מצטיינים בהחלט כדאי לציין זאת. כדאי לציין גם לימודים מקצועיים וקורסים שאינם אקדמיים, בעיקר אם הם יכולים לתרום לתחום העיסוק המבוקש.
  • שירות צבאי: כדאי לציין בקורות החיים פרטים על השירות: שנים, חיל ותפקיד. אם המשכתם לשירות קבע, כדאי לציין גם את הדרגה בעת השחרור. אם העשייה בשירות הצבאי רלוונטית – כדאי להרחיב מעט יותר.
  • שפות: לרוב, היכולת להתבטא בכמה שפות נתפסת כיתרון, ולכן כדאי לציין כל שפה שבה יש לכם שליטה בסיסית ומעלה.

לקורות-החיים נהוג להוסיף מכתב מקדים קצר בנימה אישית. עצם כתיבת המכתב מעידה על רצינות ומוטיבציה לזכות בתפקיד. מטרת המכתב היא לפנות למעסיק ולחדד בפניו את היתרונות שבהעסקתך, ולכן רצוי לכתוב אותו בשפה שיווקית. מכתב שכתוב היטב ייתן עדיפות לקורות-החיים שלך.

במכתב יש לציין מהיכן שמעת על המשרה, מדוע אתה מעוניין בה וכיצד אתה מסוגל לספק מענה לדרישות. כדאי גם להביע רצון להגיע לפגישת היכרות. על המכתב להיות מנוסח בשפה עניינית ומנומסת, אך גם משכנעת.

לסיכום הקדש מחשבה לאופי התפקיד שאתה מחפש, כתוב את קורות-החיים בצורה שתבליט את היתרונות היחסיים שלך לתפקיד ובנוסף מכתב מקדים שישווק אותך היטב. כל אלו יחד יסייעו לך לסלול את דרכך למשרה הנחשקת.

בהצלחה!